Verilen Araçlardan Hangisi Elektrik Akımının Manyetik Etkisi ile Çalışmaz Sorgusalı - Oyun Hileleri-Bedava Hesaplar

Verilen Araçlardan Hangisi Elektrik Akımının Manyetik Etkisi ile Çalışmaz Sorgusalı

Verilen Araçlardan Hangisi Elektrik Akımının Manyetik Etkisi ile Çalışmaz, Elektrik kaynağınızın voltajını okurken ve sayaçtan alırken dikkatli olmalısınız. Kablolarınız birbirine değiyorsa, birbirleriyle temas halinde olmadıklarından farklı bir okuma elde edersiniz. Bunu doğru şekilde kontrol etmek için bir galvanometre kullanın.

verilen araçlardan hangisi elektrik akımının manyetik etkisi ile çalışmaz sorgusalıPin
verilen araçlardan hangisi elektrik akımının manyetik etkisi ile çalışmaz sorgusalı

Verilen Araçlardan Hangisi Elektrik Akımının Manyetik Etkisi ile Çalışmaz

Voltmetre

Voltmetre elektrik akımını ölçmek için kullanılır. Voltaj ve akıma göre hareket eden bir ibresi vardır.

Voltmetre hem DC (Doğru Akım) hem de AC (Alternatif Akım) ölçmek için kullanılabilir.

Ampermetre

Ampermetre, bir elektrik devresindeki akımı ölçmek için kullanılır. İçinden geçen akım miktarını ölçen bir cihazdır.

Ampermetreler bir cihazın düzgün çalışıp çalışmadığını kontrol etmek için kullanılır, ancak soruna neyin neden olduğunu söylemezler.

Galvanometre

Galvanometre, bir elektrik devresindeki akımı ölçmek için kullanılır. Elektronların manyetik kuvvetini bir voltaja dönüştürerek çalışır.

Bu, her iki ucu bir bataryaya bağlı bir tel bobini kullanılarak yapılabilir, böylece bir ucu diğerine yaklaştırdığınızda veya uzaklaştırdığınızda, akımların içlerinden akmasına ve her iki uçta değişen voltajlar üretmesine neden olur. Böyle iki bobininiz varsa, birini elektrik kaynağınız olarak kullanabilir ve daha sonra bunları farklı başlangıç noktalarına sahip başka bir bobin aracılığıyla birbirine bağlayabilirsiniz, böylece birbirine yaklaştırıldıklarında eşit voltajlar, birbirinden uzaklaştırıldıklarında ise zıt voltajlar oluşturacaklardır (yani, bir uçta pozitif voltaj, diğerinde negatif voltaj).

Cevap; Galvanometre elektrik akımının manyetik etkisi ile çalışmaz

Galvanometre elektrik akımının manyetik etkisiyle çalışmaz çünkü bir elektrik akımını ölçer. Galvanometre, bir elektrik devresindeki manyetik alanın gücünü ölçmek için kullanılır ve pille veya pilsiz olarak kullanılabilir.

Bu bölümden çıkarılacak ana sonuç, bir galvanometrenin elektrik akımı ile çalışmadığıdır. Bu sonuç, bu makalede daha önce gördüğümüz gibi, bir galvanometreye elektrik akımı uygulandığında okumasında hiçbir değişiklik olmayacağı gerçeğinden çıkarılabilir. Aynı şey manyetik etkilerle uğraşırken kullanabileceğiniz diğer araçlar için de geçerlidir; çalışmazlar!

Photo of author

Kagan Dogramacioglu

1968 Yilinda Istanbulda Dogdum. Deniz sevdam halen surmekte ama hobi olarak basladigim blog sevdamida birakamiyorum. Su anda medya S catisi altinda 5 adet blog web sitesinde blog yazarligi ve editorluk yapmaktayim.
Yorum yapın