SGK Yapılandırma Ödeme Nasıl Yapılır? - Oyun Hileleri-Bedava Hesaplar

SGK Yapılandırma Ödeme Nasıl Yapılır?

SGK yapılandırma ödeme işlemi E-Devlet üzerinden yapılabilir. Yapılandırma devlet alacaklarını vaktinde ödeyemeyenler için tanınan bir ayrıcalıktır. SGK yapılandırma ödeme ile borçlarınızı daha az miktarlarda ve taksitli bir şekilde ödeyebilirsiniz.

SGK yapılandırmasından mevcut dönem içerisinde kuruma borcu olanlar yararlanabilir. Başvurular belirli bir süre içerisinde alınır. Bu tür duyuruları E-Devlet sisteminden takip edebilirsiniz.

SGK Yapılandırma Ödeme Neden Yapılır?

SGK yapılandırma ödeme nedeni, kamuya olan borçların ödenmesidir. Bu ödeme, daha önce yapılandırma talebinde bulunarak başvurusu kabul edilen kişiler tarafından yapılır. Bu kişiler ödemelerini zamanında yaparak yapılandırma ayrıcalığından yararlanmaya devam eder. Bu tür borçlarda eksik ödeme yapmak ya da ödemeyi zamanında yapmamak gibi durumlarda yapılandırma bozulabilir.

SGK YAPILANDIRMA ÖDEME NEREDEN YAPILIR?

SGK yapılandırma ödeme yeri E-Devlet ve bankalardır. E-Devlet üzerinden ödeme alanına ulaşabilirsiniz. Bunun yanı sıra doğrudan Gelir İdaresi Başkanlığı İnternet Vergi Dairesine girerek de ödeme yapabilirsiniz.

image 469Pin

E-Devlet’e giriş için yukarıdaki ekranı kullanmalısınız. Bu ekrandan e-devlet şifreniz ve kimlik numaranızla sisteme erişim sağlayabilirsiniz. Aynı zamanda elektronik ve mobil imza ile de giriş yapma şansınız vardır. Sisteme girdikten sonra yapmanız gereken arama alanına “Yapılandırma” yazmaktır. Ardından açılan listede borç ödeme ekranının yanı sıra yapılandırma ile ilgili işlem yapabileceğiniz pek çok seçeneğe ulaşabilirsiniz.

image 470Pin

Yukarıda gösterilen ekranda yapılandırma ile ilgili yapabileceğiniz işlemler şu şekildedir:

 • 7256 Sayılı Kanun kapsamında borç yapılandırması
 • 7326 Sayılı Kanun kapsamında borç yapılandırması
 • Tüm yapılandırılan vergi borçlarını ödeme
 • Yapılandırma tecil işlemleri

“Tüm Yapılandırılan Vergi Borçları Sorgulama ve Ödeme” kısmına tıkladığınızda sistem sizi Gelir İdaresi Başkanlığı İnternet Vergi Dairesine yönlendirir.

image 471Pin

“Uygulamaya Git” seçeneğine tıklayarak borç ödeme ekranına ulaşabilirsiniz.

İnteraktif Vergi Dairesi Üzerinden Yapılandırma Ödeme

İnteraktif Vergi Dairesi üzerinden yapılandırma ödeme işlemleri yapılabilir. E-Devlet’e girmek yerine doğrudan İnteraktif Vergi Dairesi internet sitesine ulaşarak işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

image 472Pin

İnteraktif Vergi Dairesine kimlik numaranız ve şifrenizle giriş yapabilirsiniz. Bunun yanı sıra E-Devlet şifrenizle de bu sisteme giriş yapma şansınız vardır.

image 473Pin

İnteraktif Vergi Dairesine girdiğinizde “Borç Ve Ödeme İşlemleri” kısmından yapılandırma ödemesi yapabilirsiniz.

E-Devlet  Mobil Uygulama Üzerinden Yapılandırma Ödeme

E-Devlet mobil uygulama üzerinden yapılandırma ödemelerini takip etme şansınız vardır. Mobil uygulamaya girdikten sonra her ne kadar ödeme alanına ulaşamasanız da borçlarınızı kontrol edebilirsiniz.

image 474Pin

Ödeme planı ekranına ulaşabilmek için ilk önce uygulamayı telefonunuza yüklemeniz gerekir. Yükleme işleminden sonra arama alanından yapılandırma ile ilgili hangi işlemleri yapabileceğinizi görebilirsiniz.

image 475Pin

Yukarıda işaretli olarak verilen kısımlardan ödeme planınızı takip edebilirsiniz. Bu sayede vade tarihlerinizi kaçırmadan ödemelerinizi yaparak vadenin bozulmasını engelleyebilirsiniz.

SGK YAPILANDIRMA ÖDEMELERİ BANKADAN YAPILIR MI?

SGK yapılandırma ödemelerininbankadan yapılması mümkündür. Ödemeler, Ziraat Bankası ve Halk Bankası internet şubeleri aracılığıyla yapılabilir. Bunun için internet şubesi şifresi belirlemelisiniz.

Ziraat Bankasından SGK Yapılandırma Ödeme

Ziraat Bankasından SGK yapılandırma ödeme işlemi yapmak mümkündür. Giriş için T.C.Kimlik numaranızı ya da müşteri numaranızı bilmeniz gerekir.

image 476Pin

Yukarıda gösterildiği gibi Ziraat Bankası internet şubesine giriş yapabilirsiniz. Şifre yerine mobil imza ile de sisteme giriş yapabilirsiniz. Giriş işlemini gerçekleştirdikten sonra yapmanız gereken karşınıza çıkan ekrandan “SGK Prim Tahsilatları” alanına ulaşmaktır.

image 477Pin

“SGK Prim Tahsilatları” kısmına Ödemeler sekmesinden ulaşabilirsiniz. Buraya ulaştıktan sonra SGK yapılandırma ödeme için yapmanız gereken “Tahsilat Türü ile Öde” sekmesine tıklamaktır.

image 478Pin

“Tahsilat Türü ile Öde” kısmında üç aşamada ödeme işlemini tamamlayabilirsiniz. Bunlar:

 • Kurum ve abone bilgileri
 • Fatura seçimi ve tutar belirleme
 • Ödeme aracı seçimi

İlk önce “Tahsilat Grubu” kısmından size uygun olanı seçmelisiniz. Örneğin işverenler 4/1-A işveren tahsilatlarını seçmelidir. BAĞ-KUR borçluları ise 4/1-B Kendi Nam ve Hesabına Çalışma Tahsilatları kısmını seçmelidir.

image 479Pin

“Tahsilat Grubu” seçiminizi yaptıktan sonra “Tahsilat Türü” alanından yapılandırma türünü seçmelisiniz. 4/1-B tahsilat grubunu seçtiğiniz takdirde güncel yapılandırma seçenekleri arasında şunlar yer alır:

 • 7326 yapılandırma
 • 7356 yapılandırma
 • 7143 yapılandırma
 • 7020 yapılandırma

Güncel yapılandırma yasalarına göre bu seçenekler değişiklik gösterebilir. Başvurunuz hangi yasa içinse onu tercih ederek işlemlerinize devam edebilirsiniz.

image 480Pin

Bir sonraki ekranda tutar belirleme ve ödeme aracı seçimi işlemlerini yapmalısınız.

Halk Bankasından SGK Yapılandırma Ödeme

Halk Bankasından SGK yapılandırma ödeme şansınız vardır. Burada yapmanız gereken Halkbank internet şubesine kimlik numaranız ve şifrenizle girmektir.

image 481Pin

Halkbank İnternet Şubesi Bireysel sekmesine tıkladığınızda karşınıza şifre ekranı çıkar.

image 482Pin

Sisteme kimlik numaranız ve internet şubesi şifrenizle giriş yaptıktan sonra sistemde kayıtlı olan cep telefonunuza bildirim gönderilir. Bildirim alamıyorsanız SMS ile giriş seçeneğini tercih edebilirsiniz.

image 483Pin

İnternet şubesine giriş yaptıktan sonra “Ödeme/Vergi” sekmesinden “SGK(MOSİP)” seçeneğine tıklamalısınız. Ödemenizin yapılacağı hesabı seçerek işleme devam edebilirsiniz. Halk Bankasında bir kredi kartınız varsa ödemelerinizi onunla yapabilirsiniz.

image 484Pin

“Sorgu tipi/Ref” kısmından borcunuzu yapılandırdığınız yasaya uygun şekilde seçiminizi yapmalısınız. Size sunulan seçenekler arasında yapılandırma kapatma gibi alternatifler de vardır. Devamında gelen ekranda kimlik numaranızı yazarak ekranda beliren tutarı ödeyebilirsiniz.

SGK Yapılandırma Ödeme Hangi Borçlar İçin Yapılır?

SGK yapılandırma ödeme yapılabilecek borçlar primlerdir. SGK borçları hem işverenler hem de bağımsız çalışanlar tarafından yapılmış olabilir. Özellikle aylık primlerini kendisi ödeyen bağımsız çalışanlar arasında çoğu kişi primleri yatırmakta zorlanmaktadır. Bu da bireylerin sağlık hizmetinden yararlanamamasına ve emekli olamamasına yol açar. İşverenler de çalışanların prim ödemelerini geciktirdikleri için biriken borçları nedeniyle yapılandırma talep edebilir. 

SGK Yapılandırma Borçları Ödenmezse Ne Olur?

SGK yapılandırma borçları ödenmezse borçlular bu haktan yararlanma şansını kaybeder. Bu noktada şöyle kriter söz konusudur:

 • Yapılandırmanın devem etmesi için ilk iki taksit eksiksiz olarak ve zamanında ödenmelidir.
 • Birden fazla taksit zamanında ödenmezse yapılandırma hakkı kaybedilir.
 • Birden fazla taksit eksik olarak ödenirse yapılandırma hakkı kaybedilir

SGK Yapılandırma Ödeme Son Tarihi Ne Zaman?

SGK yapılandırma ödeme son tarihi çıkarılacak yasalara göre belirlenir. Mevcut bir yapılandırmaya başvurunuz olması halinde ödeme planınızı E-Devlet üzerinden görüntüleyebilirsiniz. Bu sayede ayın kaçında ödeme yapmanız gerektiğini öğrenirsiniz. SGK yapılandırma ödemede zamanında ödeme yapmanız oldukça önemlidir.

SGK Yapılandırmasında Eksik Ödeme Yapılırsa Ne Olur?

SGK yapılandırmasında eksik ödeme yapılırsa yapılandırma hakkını kaybedersiniz. Bu nedenle ödemelerinizi düzenli yapmalı ve son güne bırakmamalısınız. Ödemelerinizi E-Devlet üzerinden ya da İnteraktif Vergi Dairesi üzerinden takip edebilirsiniz.

Ödeme Yapmayanlar SGK Yapılandırma Hakkından Tekrar Ne Zaman Yararlanır?

Ödeme yapmayanların SGK yapılandırma hakkından tekrar yararlanma zamanı için net bir şey söylemek mümkün değildir. Ödeme yapmayanlar aynı yapılandırma kanunu kapsamında işlem yapamaz. Ancak yeni bir kanun çıktığı takdirde tekrar başvuru yaparak borçlarını taksitlendirebilirler.

SGK Yapılandırma Kanunu Ne Zaman Çıkar?

SGK yapılandırma kanunu çıkma zamanı olarak belli bir tarih söz konusu değildir. Devlet yapılandırma kanunlarını borçlulardan alacaklarını daha kolay tahsil etmek amacıyla belirli dönemlerde çıkarır. Bu dönemler ülkenin ekonomik koşullarına ve farklı değişkenlere göre belirlenir. Özellikle BAĞ-KUR ve GSS borçlularının her geçen gün artması,SGK yapılandırma ödeme fırsatının sık sık tekrarlanma ihtimalini doğurur. Bu fırsatları kaçırmamak için E-Devlet ve Gelir İdaresi Başkanlığı duyurularını takip etmenizde fayda vardır.

Photo of author

Kagan Dogramacioglu

1968 Yilinda Istanbulda Dogdum. Deniz sevdam halen surmekte ama hobi olarak basladigim blog sevdamida birakamiyorum. Su anda medya S catisi altinda 5 adet blog web sitesinde blog yazarligi ve editorluk yapmaktayim.
Yorum yapın