Robloxta Oyun Nasıl Yapılır? - Oyun Hileleri-Bedava Hesaplar

Robloxta Oyun Nasıl Yapılır?

Robloxta oyun nasıl yapılır diye soruyorsanız doğru adrese geldiniz. Roblox, Roblox Corporation tarafından oluşturulmuş bir çevrimiçi oyun platformu ve oyun geliştirme aracıdır. Kullanıcılar, diğer kullanıcılar tarafından yapılan oyunları oynayabilir ve kendi oyunlarını programlayabilir. Ücretsiz olarak oynanabilmesi ve her yaştan insana hitap etmesi nedeniyle izleyici kitlesi oldukça büyük olan bu oyunun geneli genç arkadaşlarımızdan oluşuyor.

Roblox’un amacı, insanları oyun yoluyla birleştirmektir. Herkes, dünyanın geliştirici topluluğu tarafından üretilen sayısız sürükleyici 3D deneyimini keşfederken hayal etme, üretme ve eğlenme yeteneğine sahiptir. Dünyanın dört bir yanından milyonlarca geliştirici, her ay kendi sürükleyici çok oyunculu deneyimlerini oluşturmak için kullanıcı dostu masaüstü tasarım aracı Roblox Studio’yu kullanıyor ve Roblox için destek sağlıyor. Roblox, kullanıcıların aklına gelebilecekleri herhangi bir deneyimi yaratmalarına izin verir.

Tipik aylık ziyaretlere ve harcanan zamana göre Roblox, 18 yaşın altındaki kullanıcılar için en iyi çevrimiçi eğlence sitelerinden biridir. Bu başarıyı besleyen ağızdan ağza reklamların bir sonucu olarak her ay milyonlarca insan kaydolmaktadır. Yaklaşık beş yıl önce, Roblox geliştiricileri, kullanıcıların kendi video oyunlarını yapmalarına izin vermek için Roblox Studio’yu piyasaya sürdü. Her Roblox oyun türü, yazılımda tercihlerinize göre değiştirebileceğiniz önceden hazırlanmış şablonlar içerir. Sonuç olarak, baştan yepyeni bir oyun oluşturamazsınız, ancak Roblox Studio’nun yazılımının kullanımı, özellikle teknoloji meraklısı olmayan oyuncular için bile inanılmaz derecede kolaydır.

Roblox Oyunu Nasıl Yapılır?

robloxta oyun nasıl yapılır?Pin
robloxta oyun nasıl yapılır?

Bu yazıda, Roblox’ta nasıl oyun oluşturulacağının yanı sıra nelerin bilinmesi ve dikkate alınması gerektiğini tartışmaya çalışacağız. Oyun oluşturmaya başlamak için öncelikle kendi yazılımları olan Roblox 3D Kit’i indirmeliyiz. İndirme linkini araştırıp bulabilirsiniz. Roblox’tan alışık olduğumuz 3D kit sayfaya girip GET butonuna tıkladığımızda envanterimize ekleniyor.

Program ilk başlatıldığında, tüm kullanıcı arabirimi etkinlikleri için Araç Kutusu aracını kullanacağız; birincil haritalarda ve eklentilerde kaydettiğimiz ilerleme buradan izlenecek. Program, arayüzün ilk açılış ekranında bize hazır Template modelleri ile çalışma projeleri sunmaktadır. Haritayı ve diğer öğeleri bu hazır şablon üzerinde tasarlamak, ilerlemek istiyorsanız yalnızca bir tıklamanızı alacaktır. Ancak 3D Studio kitini indirdikten sonra yine de bazı eklentileri yüklememiz gerekiyor. Bunları Roblox kütüphanesinde bulabilir ve indirebilirsiniz.

Roblox’ta ele alacağımız ilk oyun oluşturma şekli bilgisayar için, tartışacağımız ikinci tür ise telefon ve tablet içindir. Bir akıllı telefon veya tabletten resmi Roblox web sitesini ziyaret edelim, masaüstü modunda açalım ve Oluştur butonuna tıklayalım. Ardından, tıpkı masaüstü modunda olduğu gibi önceden hazırlanmış şablonlar ve eklentiler içeren bir menü görüntülenecektir.

Sıkça Sorulan Sorular

Kendi Roblox Oyunumu Oluşturabilir Miyim?

Evet, kendi Roblox oyununuzu tasarlayabilirsiniz. Gerçekte, Roblox Studio’nun yaratılmasının nedeni, geliştiricilerin oyuncuları kendi oyunlarını yaratmaya teşvik edebilmesiydi. Tüm kullanıcılar tarafından erişilebilir ve resmi Roblox web sitesindeki Oluştur sekmesinden erişilebilir. Ancak bir oyun sıfırdan yapılamaz.

Roblox Oyunları Oluşturmak Zor Mu?

Bir Roblox oyunu geliştirmek için teknolojik olarak bilgili olmanıza gerek yok. Her oyun türü için şu anda erişilebilen tüm temel oyun kavramları ve bileşenleri, Roblox Studio‘daki bir şablona önceden yüklenmiştir. Yazılımı yüklemek, Roblox hesabınızla oturum açmak, oyun türünü seçmek ve şablonu özelleştirmek yeterlidir. Arayüz gerçekten sezgisel ve kullanıcı dostudur. Yeni nesneler ekleyebilir, var olanları yeniden boyutlandırabilir ve öğeleri sürükleyebilirsiniz. Kodlama deneyimi gerekli değildir.

Roblox Oyunları Nasıl Yayınlanır?

Roblox yönetici ekibi, oyununuzun kalitesini değerlendirmeli ve platformda yayınlanmadan önce kuralları aramalıdır. Roblox Studio’da oluşturduğunuz oyundan memnun olduğunuzda, Yer Oluştur’a tıklayın, Roblox’ta Yayınla’yı seçin ve ardından yanıt bekleyin. Oyununuzla ilgili bir karara varıldığında, bir e-posta alırsınız.

Photo of author

Kagan Dogramacioglu

1968 Yilinda Istanbulda Dogdum. Deniz sevdam halen surmekte ama hobi olarak basladigim blog sevdamida birakamiyorum. Su anda medya S catisi altinda 5 adet blog web sitesinde blog yazarligi ve editorluk yapmaktayim.
Yorum yapın