PUBG Mobile'de E-sporcu nasıl olunur? [2022] - Oyun Hileleri-Bedava Hesaplar

PUBG Mobile’de E-sporcu nasıl olunur? [2022]

pubg mobile'de e-sporcu nasıl olunur? [2021]Pin

PUBG Mobile’de E-sporcu nasıl olunur? [2022]

Espor lisansı nedir? Esporcu nasıl olunur? Espor lisans ücreti ne kadar? Lisans süreci nasıl işliyor? Tüm bu soruların cevaplarını sizler için derledik ve toparladık!

Türkiye’nin espor alanında ilerlemesinden sonra, esporu olan hemen hemen her oyun için takımların oyuncu ihtiyacı olmaya başladı. Profesyonel oyuncu dediğimiz bu oyuncular, bu takımlarla uzmanlaştığı oyunları oynayarak takımına bölgesinin şampiyonluğunu getirip ülkesini dünya şampiyonasında temsil edebiliyorlar.

Günümüzde Türkiye’de esporu en çok takip edilen oyun League of Legends olmasının yanında PUBG, CS:GO ve Zula gibi oyunların da esporu Türkiye’de oynanıyor.

Riot Games Espor Sahnesi’nin açılmasından sonra ise seyircilerin maçları yerinden izlemesi imkanı oldu ve Türkiye espor alanında daha da ilerledi. Ancak oyunların profesyonel turnuvalarının olmaya başlamasından sonra takımların profesyonel oyunculara ihtiyacı daha da artmaya başladı.

Bilgisayarı başında turnuvaları izleyen hemen hemen her oyuncu, esporcu olmak istemiştir. Ancak takımların aradığı oyuncuların, oyunlar konusunda bilgisinin çok yüksek olması ve çok yüksek liglerde oynaması gibi kritik kriterlere sahip olması gerekir. Bu kriterleri hemen hemen her oyuncu karşılayabilse de, esporcu ünvanını alabilen çok az oyuncu var. Bu oyuncular derslerinden, okulundan vazgeçip hayatını oyunlara adayan ve sahnelerde yüksek performanslar gösterebilen oyuncular. Bu yüzden esporcu olmak istiyorsanız, yapabileceğiniz bazı büyük fedakarlıklar var. Derslerinizden, günlük hayatınızdan hatta ailenizden bile uzak kalabilirsiniz.

Esporcu olmak için öncelikle esporcu lisansı çıkartmanız gerekmektedir. Bu oldukça basit bir işlemdir. Başlayalım.

Espor lisansı nedir?

Espor lisansı, oyuncunun oynadığı oyunda uzmanlaştıktan sonra işi biraz daha ileriye götürüp başarısını dünyaya sergilemek için bir takıma girmesi ve o takıma girmek için göstermesi gereken belge olarak açıklanabilir.

Espor lisansı nereden alınır?

Espor lisansını bağlı olduğunuz Gençlik ve Spor Bakanlığı’ndan alabilirsiniz. Randevusuz da gidebildiğiniz GSB’ye, veliniz ya da menajeriniz de sizin yerinize başvurabilir.

Espor lisansının ücreti ne kadar?

Espor lisansının bir ücreti bulunmamakta. Gereken belgeler ile birlikte gitmeniz yeterli.

Espor lisansı için gereken belgeler ve yaş sınırı nedir?

 • Espor lisansını almak için 6 yaşını doldurmuş olmanız yeterli. Gerken belgeler ise şu şekilde:
 • TC Kimlik numarası beyanı
 • Aile hekiminizden alınacak “dijital oyun lisansı için sağlık raporu”
 • 2 adet vesikalık resim
 • Gençlik ve Spor Bakanlığı web sitesinden indirilip doldurulması gereken tescil fişi.

Lisans süreci nasıl işliyor?

Belgeleri Gençlik ve Spor Bakanlığı’na teslim ettikten sonra belgeleriniz onaylanıyor, daha sonra ise sicil lisans servisine giderek kalan işlemleri yapıp lisansınızı alabiliyorsunuz.
Espor lisansını aldıktan sonra takım bulma olayı nasıl oluyor?

Takımları siz bulmuyorsunuz, onlar sizi buluyor. League of Legends için konuşursak, takımların oyunculardan aradığı en büyük yetenek, oyuncuların yüksek bir ligde (Ustalık, Üstatlık ve Şampiyonluk) oynamaları. Hatta mümkünse birkaç hesabının yüksek lige sahip olması. Bu şartları sağladığınız zaman takımlar sizinle iletişime geçebiliyor ve seçmelere girebiliyorsunuz.

Diğer bir seçenek ise Üniversite Ligi olarak adlandırılan turnuvalar. Bu turnuvalara katılabilir ve performansınız ile takımların dikkatini çekebilirsiniz.

Akademi ligi ve profesyonel liglerde oynayan tüm oyuncular bu yollardan geçerek şu anki konumlarına geldiler. Bu seviyeye ulaşmak ise sizin elinizde. Böyle bir hayaliniz varsa kendinizi geliştirebilir, sonrasında ise lisansınızı alıp takımların dikkatini çekebilirsiniz. Kim bilir, belki bir gün oynadığınız oyunun Türkiye şampiyonasında siz de olabilirsiniz.

Photo of author

Kagan Dogramacioglu

1968 Yilinda Istanbulda Dogdum. Deniz sevdam halen surmekte ama hobi olarak basladigim blog sevdamida birakamiyorum. Su anda medya S catisi altinda 5 adet blog web sitesinde blog yazarligi ve editorluk yapmaktayim.

“PUBG Mobile’de E-sporcu nasıl olunur? [2022]” üzerine 6 yorum

 1. Selam ben bulgaristanda yaşıyorum ve pubg mobile yi 3 bucuk yılından oynuyorum
  Ve artık bir yerlere cıkmak istiyorum en buyuk hayalim Esporcu olmak 😊

  Cevapla
 2. Merhaba esport yetkilileri ben sizin esport takımınıza katılmak istiyorum nasıl katilicam hakkında bir bilgim yok yardımcı olursanız sevinirim

  Cevapla
 3. Merhaba esport yetkilileri ben de esport takımınıza katılmak istiyorum ama nasıl katilicam hakkında bir bilgim yok e-posta adresimi aşağıya koydum ordan bana ulaşabilirsiniz

  Cevapla
Yorum yapın