KYK Yurt Ücreti İnternetten Nasıl Ödenir? - Oyun Hileleri-Bedava Hesaplar

KYK Yurt Ücreti İnternetten Nasıl Ödenir?

KYK ücretinin internetten ödenmesi için Kredi Yurtlar Kurumunun internet sitesine giriş yapmanız gerekir. Aynı zamanda Ziraat Bankası internet şubesi aracılığıyla da ödeme işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz. KYK yurt ücretinin internetten ödenmesi işlemi ile zahmetsizce aidatınızı yatırabilirsiniz.

KYK’nın, her şehirde öğrencilerin barınma ihtiyacını karşılayan yurtları vardır. Farklı özelliklere sahip olan yurtların ücretleri de birbirinden farklı olabilir. Yurtlarda kalmak isteyen öğrenciler her dönem başvurularını yaparak barınma hakkından yararlanabilir.

KYK Yurt Ücreti Nedir?

KYK yurt ücreti, yurtlarda barınan öğrencilerin her ay ödemesi gereken meblağdır. Bu meblağ her yıl belirli oranlarda arttırılabilir ya da azaltılabilir. Ücretlerin birkaç ay üst üste ödenmemesi halinde ilişik kesme gibi yaptırımlar uygulanır. Bu nedenle öğrencilerin ücretlerini geciktirmeden ödemesi önemlidir. Ödemelerin internetten yapılabilmesi bu noktada önemli bir avantajdır.

KYK YURT ÜCRETİNİ İNTERNETTEN ÖDEME YÖNTEMLERİ NELERDİR?

KYK yurt ücretini internetten ödeme yöntemleri arasında iki alternatif vardır. Bunlardan ilki Ziraat Bankası internet şubesini kullanmaktır. Bunun yanı sıra Ziraat Bankası mobil bankacılık ile de işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. İlk yapmanız gereken ziraatbank.com.tr adresine giriş yapmaktır. Buraya girdikten sonra ekranın sağ kısmında bulunan “İnternet Şubesi” linkine tıklamalısınız.

image 332Pin

“İnternet Şubesi” yazan alana tıkladığınızda karşınıza “Bireysel” ve “Kurumsal” olmak üzere iki seçenek çıkar. Bu seçenekler arasından “Bireysel” yazana tıklamanız gerekir.

KYK Yurt Ücretini Ziraat İnternet Bankacılığından Ödeme

KYK yurt ücretini Ziraat internet bankacılığından ödemek için kimlik numaranızı ve şifrenizi bilmeniz gerekir. İnternet bankacılığı şifreniz yoksa şifre ekranının hemen alt kısmında bulunan “Hemen Başvur” seçeneğine tıklamalısınız. Bunun yanı sıra Ziraat Bankası şubelerinden de şifrenizi alabilirsiniz.

image 333Pin

Gelen ekranda kimlik numaranızı ve şifrenizi girdikten sonra “Devam” alanına tıklamalısınız. Bu işlemi yaptığınızda cep telefonunuza bir onay bildirimi gönderilir. Bildirimi onayladığınız takdirde internet şubesini kullanmaya başlayabilirsiniz. Bunun için telefonunuzun “Uygulamalar” kısmından Ziraat Bankası bildirimlerine izin vermeniz gerekir. Bildirimleriniz kapalıysa SMS ile giriş seçeneğini de kullanabilirsiniz.

image 334Pin

Giriş işlemini tamamladıktan sonra karşınıza gelen ekranda “Ödemeler” sembolüne tıkladıktan sonra “Eğitim, Sınav ve Üniversiteler” kısmını tercih etmelisiniz.

image 335Pin

Son olarak “Yurt Ödemeleri” seçeneğine tıkladığınızda ödeme ekranına ulaşabilirsiniz.

image 336Pin

Ödemenizi yapmak için yukarıdaki ekranda gösterildiği gibi kimlik numaranızı girmelisiniz. Ardından yurt ücreti ödemesi seçeneğini tercih ederek “Devam” butonuna basmalısınız. Devamında ödemek istediğiniz ayın faturasını seçmeniz ve tutarı belirlemeniz gerekir. Son aşamada ise hangi hesabınızdan ya da kredi kartınızdan ödeme yapacağınızı belirlemelisiniz.

KYK Yurt Ücretini Ziraat Mobil Bankacılık İle Ödeme

KYK yurt ücretini mobil bankacılık ile ödeme işlemi için Ziraat Mobil uygulamasını akıllı telefonunuza ya da tabletinize indirmeniz gerekir.

image 337Pin

Uygulamayı indirdikten sonra internet bankacılığında kullandığınız şifre ile sisteme giriş yapabilirsiniz. Şifreyi üst üste hatalı girmeniz halinde hesabınız bloke olabilir bu nedenle doğru şifreyi kullandığınızdan emin olmalısınız.

image 338Pin

Şifreyi girdikten sonra gelen sağ alt kısımda yer alan “Menü” bölümünden açılan ekranda “Ödemeler” sekmesini seçmelisiniz.

image 339Pin

“Ödemeler” seçeneğinde “Eğitim, Sınav ve Üniversiteler” kısmı yer alır. Buradan KYK’yı tercih ederek işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

image 340Pin

KYK’yı tercih ettiğinizde karşınıza ödeme ekranı gelir. Buradan kimlik numaranız ve şifrenizle giriş yaparak ödeme aşamasını tamamlayabilirsiniz.

image 341Pin

KYK ödemesini kredi kartınızla ya da hesabınızda bulunan para ile yapabilirsiniz. Ödeme aşaması tamamlandıktan sonra sistem üzerinden size verilen dekontu saklamanızda fayda vardır. Ayrıca yaptığınız tümKYK yurt ücretini internetten ödemeişlemlerine ait dekontlara istediğiniz zaman internet şubesinden ya da mobil şubeden ulaşabilirsiniz.

KYK İnternet Sitesinden Yurt Ücreti Ödeme

KYK internet sitesinden yurt ücreti ödeme, öğrencilerin işini kolaylaştıran bir uygulamadır. Öğrenciler işlemi gerçekleştirmek için ilk önce kygm.gsb.gov.tr adresine giriş yapmalıdır.

image 342Pin

Bu adreste ekranın sağ kısmında bulunan üç çizgi işaretine tıkladığınızda karşınızda yukarıdaki seçenekler çıkar. Bu seçenekler arasından “Hizmetlerimiz” kısmına tıklayınız.

image 343Pin

“Hizmetler” kısmına tıkladığınızda açılan menüde “E-Hizmetler” bölümü yer alır. Buraya tıklayarak işlemlerinize devam edebilirsiniz.

image 344Pin

“E-Hizmetler” kısmında sağ altta “Yurt Ücreti Ödeme” seçeneği yer alır. Buraya tıkladığınızda sistem sizi kyk.ziraatbank.com.tr adresine yönlendirir.

image 345Pin

Bu ekrandan sadece Ziraat Bankası kartları ile değil farklı bankalara ait kartlarla da ödeme yapabilirsiniz. Bu ekranda işlem türünü seçmeniz, kimlik numaranızı ve doğrulama kodunu girmeniz gerekir.

DİĞER KYK YURT ÜCRETİ ÖDEME YÖNTEMLERİ NELERDİR?

Diğer KYK yurt ücreti ödeme yöntemleriarasında Ziraat ATM’den ödeme seçeneği vardır. Ziraat Bankası ATM’lerinde kartınız olmadan da ödeme yapabilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken ATM’de “Kartsız İşlemler” seçeneğini tercih etmektir. Ardından da “Eğitim Ödemeleri” seçeneğini işaretleyerek ödemeyi gerçekleştirebilirsiniz. ATM’den ödeme yaparken paraların eski, kırışık olmamasına dikkat etmelisiniz. Aksi takdirde paranız makinenin içerisine sıkışabilir.

İleri Tarihli KYK Yurt Ücreti Ödenir mi?

İleri tarihli KYK yurt ücreti ödemesi yapma şansınız yoktur. Yurt ücretleri bulunulan ayın içerisinde ödenir. Ücret ödemeleri yaz aylarında sadece yurtta kalmaya devam edenlerden alınır. Yurtta kaydınız devam ettiği sürece her ay ödemelerinizi yapmalısınız. Bunun yanı sıra yurtlar yaz dönemlerinde farklı kişilerin konaklamasına da açılabilir.

KYK Yurt Ücreti Ne Kadardır?

KYK yurt ücreti için net bir fiyat söylemek mümkün değildir. Fiyatlar, yurtlarda sağlanan koşullara ve binaların özelliklerine göre değişiklik gösterir. Bazı yurtlar daha fazla özelliğe sahip olduğu için “Yarı Özel” statüde değerlendirilir. Bu nedenle ücretleri daha yüksektir.

KYK’da Yurt Ücreti Ödemeden Kimler Kalabilir?

KYK’da yurt ücreti ödemeden kalabilecek olanlar şu şekilde sıralanabilir:

  • Eşi, annesi veyahut babası şehit olan kişiler
  • Gaziler ve gazilerin çocukları
  • Anne ve babası ölmüş olan öğrencilerden 25 yaşını geçmeyenler
  • Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı yurtlarında kalarak lise hayatını tamamlayanlar
  • Devlet tarafından koruma altına alınan öğrenciler

Yukarıda sayılan kişiler, devlet yurtlarında ücretsiz kalmak için yurt müdürlüklerine bizzat giderek başvuru yapabilir.

KYK’da Yurt Ücretlerine Yemek Dâhil midir?

KYK’da yurt ücretlerine yemek dâhildeğildir. Yemek için öğrencilere ayrı yardım yapılır. Bu yardım miktarı 2022 yılı için günlük 25 liradır. Sabah kahvaltısı 8, akşam yemeği yardımı ise 17 lira olarak uygulanır. Yurt ücreti ödemeden konaklayan öğrenciler için uygulanan yemek yardımı miktarı ise 37 TL’dir.

KYK’da Yemek Ücretleri Ne Kadardır?

KYK’da yemek ücretleri piyasada uygulanan fiyatların altındadır. Aradaki fark en az %35 olarak uygulanır. Bu sayede öğrenciler, yemek yardımları ile sağlıklı bir şekilde beslenebilir. Ekstra almak istedikleri yiyecekler içinse ücret ödemeleri gerekir. Yurtlarda bulunan yemekhane ve kantinler aracılığıyla öğrenciler istedikleri yiyeceğe kolaylıkla ulaşabilir.

KYK Yurtlarında Depozito Alınır mı?

KYK yurtlarında depozito alınması yıllardır uygulanan bir prosedürdür. Depozito, güvence bedeli adı altında alınır. Bu bedel öğrencinin yurtta herhangi bir zarara yol açması ya da ücretini ödeyememesi ihtimaline karşı alınır. Herhangi bir zarar durumunda maddi kayıp hesaplanarak depozitodan tahsil edilir.

Yurttan Ayrılanlara Depozito İade Edilir mi?

Yurttan ayrılanlara depozito iadesi yapılır. Çıkış işlemleri tamamlandıktan bir hafta sonra para öğrencinin hesabına aktarılır. Öğrenci herhangi bir hasara yol açtıysa ya da borcu varsa önce ilgili tutar depozitodan düşülür. KYK yurt ücretinin internetten ödenmesi ve depozitoyla ilgili kapsamlı bilgilere de Kredi Yurtlar Kurumunun internet sayfasından bakabilirsiniz.

Photo of author

Kagan Dogramacioglu

1968 Yilinda Istanbulda Dogdum. Deniz sevdam halen surmekte ama hobi olarak basladigim blog sevdamida birakamiyorum. Su anda medya S catisi altinda 5 adet blog web sitesinde blog yazarligi ve editorluk yapmaktayim.
Yorum yapın