İstanbulkart Bakiye Sorgulama Nasıl Yapılır? - Oyun Hileleri-Bedava Hesaplar

İstanbulkart Bakiye Sorgulama Nasıl Yapılır?

İstanbulkart bakiye sorgulama işlemi, mobil uygulama kullanılarak ya da internet sitesi üzerinden yapılabilir. Bakiye sorgulama işlemi kartınızın ulaşım sırasında kullanıma uygun olup olmadığını anlamanız açısından önemlidir. Bu sayede otobüse ya da farklı bir toplu ulaşım aracına bindiğinizde “Bakiyeniz yetersiz” uyarısı ile karşılaşmazsınız. İstanbulkart bakiye sorgulama işlemini online olarak yapmak size ciddi manada zaman kazandırır.

İstanbulkart ulaşımın yanı sıra farklı amaçlarla da kullanılır. Öğrenciler, 65 yaş üstü gibi gruplar için farklı kartlar kullanıma sunulur. Size uygun olan kart için gerekli başvuruları yaparak şehir içi ulaşımda rahat edebilirsiniz.

İstanbulkart’ta Ne Kadar Para Var?

İstanbulkart’ta ne kadar para olduğunu öğrenmek için bireysel.istanbulkart.istanbul adresine girmelisiniz. Bunun yanı sıra uygulama indirmek de bakiyenizi öğrenebileceğiniz yöntemlerden biridir. Ne kadar paranız kaldığını öğrenerek ona göre bakiye yükleme işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz.

İSTANBULKART BAKİYE SORGULAMA YÖNTEMLERİ NELERDİR?

İstanbulkart bakiye sorgulama yöntemleri,www.belbim.istanbul/urunler-hizmetler-istanbulkart adresinden giriş yapmak ya da mobil uygulamayı kullanmaktır. Google’a İstanbulkart yazdığınızda, yararlanabileceğiniz seçenekler karşınıza çıkar.

image 291Pin

Yararlanabileceğiniz ilk seçenek,bireysel.istanbulkart.istanbul adresidir. Bu adrese girerek online üyelik işlemlerini gerçekleştirdikten sonra sorgulama yapabilirsiniz.

image 292Pin

Tercih edebileceğiniz bir diğer seçenek ise belbim.istanbul adresidir. Google’dan doğrudan bu adrese ulaşarak online üyelik safhasına geçebilirsiniz.

İstanbulkart İnternet Sitesi Üzerinden Bakiye Sorgulama

İstanbulkart internet sitesi üzerinden bakiye sorgulama işlemi için ilk etapta üyelik kaydını tamamlamalısınız. Üyelik kaydınız sırasında sizden istenilen bilgiler, kimlik numarası ve cep telefonudur. Bu bilgileri ilgili alanlara yazarak üyelik işlemlerini tamamlayabilirsiniz. Mevcut bir üyeliğiniz varsa kullanıcı bilgilerinizi kullanarak giriş yapabilirsiniz.

image 293Pin

Başvurunun ilk aşamasında yukarıda görüldüğü üzere sizden cep telefonu bilginiz talep edilir. Bu talebe uygun şekilde verilen alana cep telefonu numaranızı yazarak sonraki kısımlara ulaşabilirsiniz.

image 294Pin

İkinci aşamada verdiğiniz cep telefonuna bir kod gönderilir. Kodu gelen ekrana girdikten sonra kimlik doğrulaması yapmanız gerekir.

image 295Pin

Yukarıdaki ekranda gösterildiği üzere kimlik numaranız ve doğum tarihiniz ile doğrulama işlemi yapabilirsiniz. Bu aşama kişiselleştirilmiş ve tamamen size özel bir kart sahibi olmanız için gereklidir.

image 296Pin

Gelen ekranda ad, soyad bilgilerini yazmalısınız. Dilerseniz e-posta bilgisi de vererek iletişim kanalı olarak verdiğiniz adresi kullanabilirsiniz. Bunun yanı sıra İstanbulkart ile ilgili haberler ve duyurular almak için de e-posta adresinizi paylaşabilirsiniz.

image 297Pin

Son olarak şifrenizi belirleyerek İstanbulkart ile ilgili işlemlerinizi online olarak gerçekleştirebilirsiniz. Şifreniz 6 haneli olmalı ve sadece rakamlardan oluşmalıdır. Şifrenizi belirledikten sonra artık sistemden kartınız ile ilgili tüm işlemleri gerçekleştirebilirsiniz.

image 298Pin

Sisteminizde kartınız yukarıdaki biçimde yanında toplam bakiyesiyle beraber görünür. Bakiyeniz bittiğinde yükleme işlemini de sistem üzerinden gerçekleştirebilirsiniz. Aynı zamanda internet sitesinden yeni kart başvurusunda bulunma şansınız da vardır.

image 299Pin

Yukarıda internet sitesi üzerinden yapabileceğiniz işlemler gösterilir. Bu işlemler arasında para transferi ve abonman yükleme gibi seçenekler de yer alır.

image 300Pin

Örneğin, yukarıdaki ekranı kullanarak kredi kartınızı sisteme ekleyebilirsiniz. Bu sayede ödemelerinizi buradan rahatlıkla yapabilirsiniz.

image 301Pin

Yukarıdaki ekrandan kart başvurunuzu da yapmanız mümkündür. İstanbulkart’ın sunduğu farklı alternatifler arasından en uygun seçimi yapabilirsiniz.

İstanbulkart Mobil Uygulama Üzerinden Bakiye Sorgulama

İstanbulkart mobil uygulama üzerinden bakiye sorgulama yapabilirsiniz. Bunun için ilk aşamada mobil uygulamayı cep telefonunuza indirmelisiniz. Tüm akıllı cihazlara bu uygulamayı yükleyebilirsiniz.

image 302Pin

Telefonunuzun yükleme kısmında bulunan arama alanına “İstanbulkart” yazarak uygulamaya erişebilirsiniz. Yükleme işlemini tamamladıktan sonra şifrenizi ve cep telefonu numaranızı girerek sistemi kullanabilirsiniz. İstanbulkart bakiye sorgulama işlemini mobil uygulama üzerinden yapmak size ciddi manada zaman kazandırır.

image 303Pin

Kartlarım kısmından kalan bakiyenizi kolayca görebilirsiniz. Yukarıda gösterilen ekranda kalan bakiye miktarı sıfırdır.

image 304Pin

Mobil uygulama üzerinden yapabileceğiniz diğer işlemler ise yukarıda gösterildiği şekildedir. İstanbulkart bakiye sorgulama ve daha nice işlem için uygulamayı telefonunuzda kullanmanızda fayda vardır.

İstanbulkart Bakiye Yükleme İşlemi Nasıl Yapılır?

İstanbulkart bakiye yükleme işlemi internet sitesinden ve mobil uygulama üzerinden son derece kolay bir şekilde yapılır. Bunun için kredi kartı bilgilerinizi sisteme girmeniz gerekir. Bakiye yükleme işlemini online olarak yapmak, size zamanınızı tasarruflu kullanma fırsatı verir.

İstanbulkart Bakiye Sorgulama İçin Gereken Bilgiler Nelerdir?

İstanbulkart bakiye sorgulama için gereken bilgiler,kimlik bilgileriniz ve cep telefonu numaranız ile sınırlıdır. Telefon numaranıza sisteme her girişte bir kod gönderileceği için birebir kendinize ait olan telefonu paylaşmanızda fayda vardır.

İSTANBULKART ULAŞIM DIŞINDA KULLANILIR MI?

İstanbulkart’ın ulaşım dışında kullanımı da söz konusudur. İstanbulkart’ı bir kredi kartı gibi kullanabilir ve farklı harcamalar yapabilirsiniz. Anlaşmalı firmalarda yapacağınız harcamalar sırasında, size çok özel ayrıcalıklar sunulur. Hediye bilet, multinet olarak kullanım, market siparişleri ve daha pek çok avantaj için siz de harcamalarınızda İstanbulkart kullanabilirsiniz. İstanbulkart Kaybolursa Ne Yapmam Gerekir?

İstanbulkart’ınızın kaybolması halinde“ALO 153” hattına bilgi vermeli ve kartınızı kullanıma kapattırmalısınız. Kendinize özel kişiselleştirilmiş bir kartınız varsa bakiye transferi yaparak paranızı yeni kartınızda kullanabilirsiniz.

İstanbulkart Bakiyemi EFT ile Alabilir miyim?

İstanbulkart bakiyesini EFT ile alma şansınız vardır. Bunun için yetkili birimlere başvuruda bulunmanız gerekir. İstanbulkart başvuru merkezlerine giderek kimlik fotokopinizle başvurunuzu yapabilirsiniz. Bunun yanı sıra IBAN numaranızın yer aldığı bir dilekçeyi de başvuru evrakları arasına eklemelisiniz. Başvurunuza istinaden 5 iş günü içerisinde paranız hesabınıza aktarılır.

Kullanım Dışı Kalan İstanbulkart’ın Bakiyesini Alabilir miyim?

Kullanım dışı kalan İstanbulkart bakiyesini almak için PTT şubelerinden talebinizi yazılı bir dilekçe ile iletebilirsiniz. Bu başvurunuz sırasında sizden herhangi bir ücret talep edilmez. Dilekçenize; kimlik numaranızı, telefon numaranızı, adresinizi eklemelisiniz. Bunun yanı sıra talebinizi açık bir biçimde ifade etmeniz de önemlidir. İstanbulkart başvuru merkezlerinden de talep oluşturabilirsiniz.

İSTANBULKART ÇEŞİTLERİ NELERDİR?

İstanbulkart çeşitleri oldukça fazladır. Farklı çeşitler arasından kullanım alanına göre seçim yapabilirsiniz. Size sunulan alternatifler arasında Anonim, Mavi Kart, indirimli gibi farklı seçenekler bulunur.

Anonim İstanbulkart

Anonim İstanbulkart kişiselleştirilmemiş kart türlerinden biridir. Bu kartta kullanıcılara ilişkin bir sınırlandırma söz konusu değildir. İsteyen herkes Anonim Kart sahibi olarak kullanabilir.

Mavi Kart

Mavi Kart abonman yüklemesiyle kullanılan bir üründür. Bu karta aylık şekilde abonman yüklenebilir. Aynı zamanda normal dolum yapılma şansı da vardır. Mavi Kart; bireysel ve kurumsal olarak sınıflandırılır.

İndirimli İstanbulkart

İndirimli İstanbulkart öğrenciler, öğretmenler ve 60 yaş üzeri kişiler tarafından kullanılır. Bu kartın kullanımı belirtilen kişiler ile sınırlıdır. Belirli şartları taşımadığı halde bu kartları kullananlar hakkında yasal işlem yapılır.

Ücretsiz İstanbulkart

Ücretsiz İstanbulkart, belirli şartları sağlayan kişilerin kullanımına sunulur. Bu kartı aşağıda verilen kişiler kullanabilir:

  • 65 yaş ve üzerinde olan kişiler
  • Engelliler
  • Gaziler ve yakınları
  • Sarı basın kartı sahibi olanlar
  • Milli sporcu unvanına sahip olanlar
  • Şehit eşleri ve aileleri
  • Belediye zabıtaları
  • TÜİK ve PTT çalışanları

Sınırlı Kullanımlı Kartlar

Sınırlı kullanımlı kartlar belirli bir biniş hakkı sunan ve herkes tarafından kullanılan ürünlerdir. Biletmatiklerden bu kartı temin etmeniz mümkündür.

Dijital İstanbulkart

Dijital İstanbulkart, fiziki kart almanıza gerek bırakmayan bir üründür. Karekod özelliği sayesinde ulaşım sırasında cep telefonunuzu kullanabilirsiniz. Bunun yanı sıra dijital kartınızdan diğer kartlarınıza para da gönderebilirsiniz. İstanbulkart bakiye sorgulama ve daha pek çok işlem için dijital kart kullanabilirsiniz.

Photo of author

Kagan Dogramacioglu

1968 Yilinda Istanbulda Dogdum. Deniz sevdam halen surmekte ama hobi olarak basladigim blog sevdamida birakamiyorum. Su anda medya S catisi altinda 5 adet blog web sitesinde blog yazarligi ve editorluk yapmaktayim.
Yorum yapın