iPhone 6 Ne Zaman Çıktı? - Oyun Hileleri-Bedava Hesaplar

iPhone 6 Ne Zaman Çıktı?

iPhone 6 ne zaman çıktı diye merak edenlerdenseniz doğru adrese geldiniz. Burada tüm detayları en ince ayrıntısına kadar açıklayacağız. Cihaz 19 Eylül 2014’te satışa çıktı. 26 Eylül 2014’te ise bu telefonlar Türkiye’de satılmaya başlandı.

iPhone Hakkında Genel Bilgiler

iphone 6 türkiyePin
iphone 6 ne zaman çıktı?

Apple, internet ve multimedya özellikleri sunan bir akıllı telefon olan iPhone’u yarattı ve üretti. İlk model 28 Haziran 2007’de piyasaya çıktı. iPhone bir kamera, yazılı ve sesli mesajlaşma, taşınabilir bir medya oynatıcı, Safari web tarayıcısı, e-posta ve kablosuz internet özellikleri içerir.

Çoklu dokunmatik ekrana uyum sağlamak için gerçek klavyenin yerine kullanıcı arabirimine sanal klavye özelliği eklenmiştir. 2008 yılının ortalarında hayata geçen ve üçüncü taraf yazılımları destekleyen App Store sayesinde iPhone, Apple onaylı 1,3 milyondan fazla uygulamayı çalıştırabilir. Bu uygulamaların yirmi farklı türü App Store’da listelenmiştir.

2017 yılına kadar 11 farklı iPhone modeli piyasaya sunuldu. Altıncı telefon olan iPhone 5, bu 11 cihazın ilk beş versiyonunun hepsinde 3,5” ekran olmasının ardından ilk kez 4” ekrana sahip. İlk sürüm olan dokunmatik ekranlı iPhone, cep telefonu pazarında devrim yarattı. iPhone 3G ve 3GS, iPhone üzerine inşa edilmiştir. Alüminyum-plastik, birinci nesil iPhone’un kapağını oluşturuyor. iPhone 3G’nin tüm arka tarafı piyano siyahı ile kaplanmıştır. 3GS, video yakalama özelliğine ve daha fazla RAM’e sahip olmasıyla öncülerinden farklıdır.

iPhone 4’ün kapağı tamamen farklı. Öne bakan bir kamera ve daha fazla RAM de eklendi ve bu kasanın önü ve arkası güçlendirilmiş camdan yapılmıştır. Antenlerin değiştirilmesi, aynı kasayı paylaşan iPhone 4S ile iPhone 4 arasındaki tek fark. Apple’a özel iSight kamera, iPhone 4S’de bulunur.

İlk çıktığı dönemde iPhone 4S’e özel olan sesli komut asistanı Siri de bu dönemde eklendi. (Siri, iOS 6 çalıştıran Yeni iPad, 5. nesil iPod Touch ve iPhone 5’te mevcuttur).

iPhone 5, 4S hatlarını korurken yeni bir görünüme sahiptir. Bu tasarım ile 4S arasındaki temel farklar, artan ekran boyutu ve yeni kasa malzemesidir.

iPhone 5 daha fazla RAM ve yeni bir A6 CPU içerir. iPhone 5S artık ek renk çeşitleriyle geliyor ve 64 bit Apple A7 işlemci, parmak izi okuyucu ve çift LED flaş içeriyor. Üstün performansı nedeniyle iPhone 5s ilgi topladı. Öte yandan iPhone 6’nın inceliği ve modaya uygun tasarımı dikkatleri üzerine topladı. A8 çip ile iPhone 6, son derece hızlı bir sisteme sahip.

iPhone 6 Türkiye Çıkış Tarihi

iPhone 6, dünya çapında lansmanından ve ABD’de satışa sunulmasından sadece bir hafta sonra Türkiye’de tanıtıldı. Cihazın çığır açan özellikleri sayesinde piyasaya çıktığı ilk haftada 10 milyondan fazla iPhone 6 satıldı.

Giriş seviyesi iPhone 6’nın Türkiye fiyatı ise 2.349 TL olarak belirlendi. 300 TL farkla iPhone 6 Plus modeli de alınabilir durumdaydı. Üç ayda 74 milyon adet satan ve iPhone 5’leri %40 geride bırakan iPhone 6 sürümü, iPhone’un popülaritesinin ilk kez ortaya çıktığı yerdi.

Uygun ekran boyutunu korumak, iPhone’ları popüler yapan faktörlerden biriydi. iPhone 6s, basit tutuşu ve taşınabilirliği nedeniyle hala kullanılabilir. A8 çipin işletim sistemi yeterince hızlı çalışıyordu ve öncüllerinin yarısı kadar güç tüketiyordu. Başka bir deyişle, iPhone 6s daha hızlı olduğu ve daha uzun pil ömrüne sahip olduğu için daha çok arzu edilirdi. Uygulamaların çoğunluğunun hala iPhone 6s üzerinde çalışıyor olması, 2022’de hala erişilebilir olmasının ana nedenlerinden biri.

Photo of author

Kagan Dogramacioglu

1968 Yilinda Istanbulda Dogdum. Deniz sevdam halen surmekte ama hobi olarak basladigim blog sevdamida birakamiyorum. Su anda medya S catisi altinda 5 adet blog web sitesinde blog yazarligi ve editorluk yapmaktayim.
Yorum yapın