İnternetten Vergi Borcu Nasıl Ödenir? - Oyun Hileleri-Bedava Hesaplar

İnternetten Vergi Borcu Nasıl Ödenir?

İnternetten vergi borcu ödeme işlemi farklı kanallardan yapılabilir. E-Devlet kapısı, İnteraktif Vergi Dairesi ve hesabınızın bulunduğu bankanın internet şubesinden vergi ödeme işlemi gerçekleştirebilirsiniz. İnternetten vergi borcu ödeme işlemini güncel ve vadesi geçmiş borçlarınız için yapabilirsiniz. İşlemlerinizi internetten yapmak, size ciddi manada zaman kazandırır. Aynı zamanda nakit paranız olmasa bile kredi kartınızı kullanarak işlemlerinizi yürütebilirsiniz.

İnternetten vergi borcunuzu ödemek kadar takip etmek de kolaydır. Ödeme yapabileceğiniz alanlardan borç takibi işlemlerini de yürütebilirsiniz. Bu sayede vade tarihinden önce ödemelerinizi yaparak faiz cezasıyla karşılaşmazsınız.

İNTERNETTEN VERGİ BORCU ÖDEME YÖNTEMLERİ NELERDİR?

İnternetten vergi borcu ödeme yöntemleri arasında çok sayıda alternatiften bahsetmek mümkündür. E-Devlet üzerinden vergi borcu ödeme ekranına erişebilirsiniz. Bunun yanı sıra Gelir İdaresi Başkanlığının İnteraktif Vergi Dairesini ya da internet bankacılığını da kullanabilirsiniz.

E-Devlet Üzerinden Vergi Borcu Ödeme

E-Devlet üzerinden vergi borcu ödeme için yapmanız gereken kimlik numaranız ve şifrenizle sisteme girmektir. Bunun için kullanmanız gereken adres turkiye.gov.tr’dir. Bu adrese girdikten sonra “Giriş Yap” seçeneğine tıklayarak şifre ekranına ulaşabilirsiniz.

image 279Pin

Yukarıda gösterildiği şekilde E-Devlet’e giriş işlemlerini yapabilirsiniz. Şifrenizi bilmeseniz de mobil, e-imza, yeni kimlik kartı uygulaması ya da internet bankacılığı üzerinden giriş yapabilirsiniz. Sisteme giriş yaptıktan sonra arama alanına “Vergi Borcu” yazmalısınız.

i̇nternetten vergi borcu nasıl ödenir?Pin

Arama kısmına “Vergi Borcu” yazdığınızda açılan listede karşınıza çıkan borç ödeme seçenekleri şu şekildedir:

  • Tüm yapılandırılan vergi borçları sorgulama ve ödeme
  • Mükellefiyet gerektiren vergi borcu sorgulama ve ödeme

Bunların yanı sıra belediye vergilerini de E-Devlet üzerinden ödeyebilme şansınız vardır. Emlak, çevre vergisi gibi belediyeler tarafından alınan borçları, E-Devlet üzerinden ödeyebilirsiniz. İnternetten Vergi Borcu Nasıl Ödenir?

image 281Pin

Mükellefiyet gerektiren vergi borcu sorgulama ve ödeme kısmına tıkladığınızda İnteraktif Vergi Dairesine sizi yönlendiren bir ekran karşınıza çıkar. “Uygulamaya Git” seçeneğine tıklayarak işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

İnteraktif Vergi Dairesinden Vergi Borcu Ödeme

İnteraktif Vergi Dairesinden vergi borcu ödemesi yapmak için E-Devlet üzerinden yönlendirme adımlarını takip edebilirsiniz. Bunun yerine ivd.gib.gov.tr adresinden doğrudan sisteme giriş yapma şansınız da vardır.

image 282Pin

İnteraktif Vergi Dairesine giriş için “E-Devlet ile Kayıt Ol” seçeneğine tıklayarak üyelik oluşturabilirsiniz. Bunun yerine E-Devlet şifrenizle giriş de yapabilirsiniz. Sisteme giriş yaptıktan sonra sol kısımda yer alan “Ödeme ve Borç İşlemleri” kısmından “Borç Ödeme ve Detay” alanına ulaşabilirsiniz. Bu alandan hem borçlarınızı görüntüleyebilir hem de ödemelerinizi yapabilirsiniz.

image 283Pin

“Borç Ödeme ve Detay” sayfasında yer alan bilgiler aşağıdaki şekildedir.

image 284Pin

Yukarıdaki ekran görüntüsünden de anlaşılacağı üzere aynı alandan hem vadesi geçmiş hem de vadesi gelmemiş borçlarınızı takip edebilirsiniz. Dilerseniz bu ekranı yazdırarak borçlarınıza ilişkin döküm alabilirsiniz. İnteraktif Vergi Dairesinden 24 saat ödeme yapma şansınız yoktur. Sadece 02.00-23.45 saatleri arasında ödemelerinizi yapabilirsiniz.

İnternet Bankacılığı İle Vergi Borcu Ödeme

İnternet bankacılığı ile vergi borcu ödeme işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Bunun için hesabınızın bulunduğu bir bankanın internet bankacılığı sistemine giriş yapmalısınız. Aynı zamanda bankanızdan vergi ödemesi imkânı da olmalıdır.

image 285

İşlemlerinizi Ziraat Bankasından gerçekleştirmeniz halinde yukarıdaki ekrandan “İnternet Şubesi” linkine tıklayarak şifrenizi gireceğiniz alana ulaşabilirsiniz.

image 286Pin

Ziraat Bankası İnternet Şubesi girişi için kullanabileceğiniz alternatif yöntemler de vardır. Dilerseniz mobil imza ile sisteme erişebilirsiniz. Bankadan daha önce internet bankacılığı şifrenizi aldıysanız giriş işlemini bu ekrandan yapabilirsiniz. Eğer henüz bir şifreniz yoksa alt kısımda yer alan ”Hemen Başvur” kısmından üyelik oluşturabilirsiniz.

image 287Pin

Sisteme giriş yaptığınızda “Ödemeler” simgesine tıklayarak “Vergiler ve Resmi Kurumlar” alanından borç görüntüleme ve ödeme işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz. Aynı zamanda “Belediye Ödemeleri” seçeneği de bu kısımda size sunulur. Dilerseniz buradan da emlak vergisi gibi belediyelerin yükümlülüğünde olan ödemeleri yapabilirsiniz.

image 288Pin

“Vergiler ve Resmi Kurumlar” seçeneğinden giriş yaptığınız takdirde karşınıza pek çok alternatif çıkar. İlk sırada yer alan “Vergi ödeme” seçeneğinden borçlarınızı yatırabilirsiniz. Motorlu taşıtlar ve gümrük vergisi işlemleri ise işaretli alanlardan yapılabilir. İnternetten vergi borcu ödeme için Ziraat Bankasının kullanıcı dostu bu ekranını kullanabilirsiniz.

image 289Pin

Vergi ödeme seçeneğini tercih ettiğiniz takdirde karşınıza yukarıdaki ekran çıkar. Buna göre size sunulan ödeme seçenekleri şu şekildedir:

  • Vergi türü ile öde
  • Tahakkuk no ile öde
  • Kimlik numarası ile öde
  • Araç plakası ile öde

Bu seçenekler arasından uygun ödeme şeklini belirleyebilirsiniz. Plakaya yazılan trafik cezalarını da bu kısımdan ödeyebilirsiniz.

image 290Pin

“Vergi türü ile öde” seçeneğine tıkladığınızda karşınıza birçok seçenek çıkar. Arama alanına ödemek istediğiniz vergi çeşidini yazarak ilgili bölüme ulaşabilirsiniz.

VERGİ BORCU ÖDEME SÜRECİ NASIL İŞLER?

Vergi borcu ödeme sürecinin aşamaları verginin size tebliğ edilmesi ile başlar. Bunun yanı sıra belirli bir statü, mevki ya da sahiplik elde ettiğinizde kendiliğinden doğan vergi yükümlülükleri de vardır. Örneğin KDV, ÖTV gibi vergiler, satın aldığınız ürünün fiyatına dâhil edildiği için ekstradan bir ödeme yapmanıza gerek kalmaz. Bu ve benzeri durumlar vergi ödeme sürecinin söz konusu vergi türüne göre değişiklik göstermesine neden olur.

Vergi Borcu Ne Zaman Ödenmelidir?

Vergi borcunun ödenme zamanı türe göre değişiklik gösterir. Örneğin, emlak vergileri yılda iki kere olmak üzere mayıs ve kasım aylarında ödenir. Gelir vergisi ise mart ve temmuz aylarında ödenmektedir. Ödeme planlarınızı İnteraktif Vergi Dairesinden ya da E-Devlet üzerinden takip ederek ne zaman ödeme yapmanız gerektiğini öğrenebilirsiniz.

Gelir İdaresi Başkanlığı ödeme zamanlarını duyurular yoluyla ilan eder. Aynı zamanda kurumun SMS ve çağrı merkezi bilgilendirme servislerini de kullanarak borçlarınızdan haberdar olabilirsiniz.

Vergi Borcu Ödenmezse Ne Olur?

Vergi borcu ödenmezse yasal faiz işlemeye başlar. Bu nedenle borçlarınızı düzenli bir şekilde ödemenizde fayda vardır. Yasal faizli tutarlarda belirli bir süre içerisinde ödenmezse icra takibi söz konusu olabilir.

Güncel Vergi Borcu Nereden Öğrenilebilir?

Güncel vergi borcu öğrenmekiçin yukarıda bahsi geçen borç ödeme adımlarını takip edebilirsiniz. Bunun yanı sıra bizzat vergi dairelerine giderek de borçlarınızı öğrenme şansınız vardır. Takibe düşen borçlarınıza ilişkin size tebligat gönderilir. Hiç beklemediğiniz bir anda takibe düşmemek için düzenli olarak borçlarınızı takip etmenizde fayda vardır.

Vergi Borcunu Yapılandırmam Mümkün müdür?

Vergi borcunu yapılandırma hakkı, zaman zaman çıkarılan yasalarla sunulur. Bu haktan yararlanabilmeniz için borçlu olduğunuz vergi türünün yapılandırma kapsamında bulunması gerekir. Yapılandırmaya başvurduktan sonra borçlarınızı düzenli ödememeniz ve eksik yatırmanız halinde bu hakkınızı kaybedersiniz.

Vergi Borcu Elden Ödenir mi?

Vergi borcunun elden ödenmesi mümkündür. Bunun için vergi dairelerinize kimlik numaranızla başvuru yapmalısınız. Başka birine ait vergi borcunu ödeyecekseniz o kişiye ait kimlik numarasını ya da vergi numarasını ibraz etmeniz gerekir.

Vergi Borcu İçin Otomatik Ödeme Talimatı Verilir mi?

Vergi borçları için otomatik ödeme talimatı verebilirsiniz. Bu işlem her vergi türü için söz konusu olmayabilir. Aynı zamanda her banka, otomatik ödeme talimatı üzerinden vergi borcu tahsilatı yapmayabilir. Bu nedenle ilk önce bankanızla görüşerek hangi vergi türleri için böyle bir hak sağlandığını öğrenebilirsiniz. İnternetten vergi borcu ödeme işlemi için otomatik ödeme talimatı vermek,mevcut tutara faiz işlenmemesi için iyi bir alternatiftir.

Photo of author

Kagan Dogramacioglu

1968 Yilinda Istanbulda Dogdum. Deniz sevdam halen surmekte ama hobi olarak basladigim blog sevdamida birakamiyorum. Su anda medya S catisi altinda 5 adet blog web sitesinde blog yazarligi ve editorluk yapmaktayim.
Yorum yapın