Fedex Kargo Takip ve Sorgulama Nasıl Yapılır?  - Oyun Hileleri-Bedava Hesaplar

Fedex Kargo Takip ve Sorgulama Nasıl Yapılır? 

Fedex Kargo takip ve sorgulama için internet sitesi ve mobil uygulama şeklinde firma tarafından sunulan iki alternatif vardır. Bu sayede farklı cihazlardan kargonuzun durumunu öğrenebilirsiniz. Fedex Kargo takip ve sorgulama yaparak; gecikme gibi olası aksaklıklardan anında haberdar olunabilir.

Fedex Kargo, uluslararası taşımacılık yapan bir firma olduğu için kargo süreçleri yurt içine göre daha uzun sürer. Aynı zamanda gümrük süreçleri de işin içine dâhil olunca teslim tarihleri biraz gecikebilir. Bu nedenle takip ve sorgulama ile her aşamayı izlemekte fayda vardır.

Fedex Kargo Takip ve Sorgulama Ne Amaçla Yapılır?

Fedex Kargo takip ve sorgulama amacı satın alınan ürünün, bireysel gönderilerin ne zaman teslim edileceğinin anlaşılmasıdır. Yurt içi ve yurt dışı gönderilerinin alıcısına sorunsuz bir şekilde ulaşması gönderici açısından önem taşır. Göndericinin ekstra iade maliyetlerine katlanmaması için takip ve sorgulamanın internet sitesi ya da uygulama üzerinden yapılması gerekir.

FEDEX KARGO TAKİP VE SORGULAMA YAPMA YOLLARI NELERDİR?

Fedex Kargo takip ve sorgulama yapma yollarından biri internet sitesini kullanmak; diğeri mobil uygulama indirmektir. Firmanın internet sitesi adresi fedex.com’dur. Siteye girmek için Google’ı kullanabilirsiniz.

image 191Pin

Google arama alanına “Fedex Kargo” yazarak siteye ulaşabilirsiniz. Dilerseniz doğrudan sitenin ana sayfasına girebileceğiniz gibi “Takip ve İzleme” kısmından sorgulama ekranına da girebilirsiniz.

Fedex İnternet Sitesinden Kargo Takip ve Sorgulama

Fedex internet sitesinden kargo takip ve sorgulama için siteye giriş yaptıktan sonra kolayca gerekli işlemleri gerçekleştirebilirsiniz. Takip linki ana sayfada yer alır.

image 192Pin

Fedex Kargo Takip ve Sorgulama Nasıl Yapılır?  Ana sayfada bulunan “Takip” kısmına tıkladığınızda karşınıza takip numarasını gireceğiniz bir ekran çıkar. Bu kısma takip numaranızı girerek sorgulama yapabilirsiniz. Aynı zamanda dileyenler “Kişiselleştirilmiş Fedex Takip” ayrıcalığından da yararlanabilir.

Fedex Mobil Uygulama Üzerinden Takip ve Sorgulama

Fedex Kargo Takip ve Sorgulama Nasıl Yapılır?  Fedex mobil uygulama üzerinden takip ve sorgulamayapmak süreci daha kolay hale getirir. Bu sayede kargonuzun nerede olduğunu cep telefonu üzerinden rahatlıkla öğrenebilirsiniz. Bunun için ilk önce uygulamayı telefonunuza indirmeniz gerekir. İndirme işlemi sırasında arama alanına “Fedex” yazmanız yeterlidir.

image 193Pin

Yukarıda mobil uygulamayı telefonunuza nasıl yükleyeceğiniz gösterilir. Yükleme için arama alanına “Fedex” yazdıktan sonra “Yükle” butonuna basabilirsiniz. Bu aşamalar tamamlandıktan sonra uygulamanın ikonuna basarak sisteme giriş yapabilirsiniz.

image 194Pin

Uygulamaya giriş yaptıktan sonra karşınıza “Son Kullanıcı Lisans Sözleşmesi” çıkar. Bu sözleşmeyi onayladıktan sonra ülke seçimi yaparak devam edebilirsiniz.

image 195Pin

Yukarıdaki ekrandan ülke seçimi yaptıktan sonra uygulamanın ana ekranına ulaşabilirsiniz.

image 196Pin

Ana ekranda yer alan “Takip et” seçeneğine tıkladığınızda ilgili gönderinizle ilgili takip ekranına ulaşabilirsiniz. Gelen ekranda takip numaranızı yazarak sorgulamayı gerçekleştirebilirsiniz.

image 197Pin

Yukarıdaki ekranda “Ara/Takip Et” kısmına numaranızı yazarak sorgulama aşamasına geçebilirsiniz. Yaptığınız işlem neticesinde kargonuzun transferinin ne aşamada olduğu size gösterilebilir. Bunun yanı sıra hangi şehir ya da ülkede bulunduğunu da öğrenerek teslimat için ne kadar vakit kaldığını görebilirsiniz.

Fedex Referans Numarası İle Takip ve Sorgulama

Fedex referans numarası ile takip ve sorgulama yapma şansınız da vardır. Bu sayede takip numarasını bilmeseniz de sorgulama yapma imkânınız olur.

image 198Pin

Yukarıdaki ekranda belirtilen alana referans numaranızı yazmalısınız. Ardından yapmanız gereken gönderim yaptığınız ülkeyi seçmektir.

Taşıma Kontrol Numarası İle Takip ve Sorgulama

Taşıma kontrol numarası ile takip ve sorgulama yapmak,Fedex’in size sunduğu olanaklardan biridir. Bu numara devlet gönderilerinde, Çevre ve Şehircilik Bakanlığından alınır. Bu numarayı edinen göndericiler sorgulama işlemlerinde kullanabilir.

image 199Pin

Yukarıda “Taşıma Kontrol Numarası” ile sorgulama yapabileceğiniz ekran size gösterilir. Bu ekranda gönderme tarihini de girmeniz gerekir.

Fedex Kargo Ne Zaman Gelir?

Fedex Kargo gelme zamanını öğrenmek için firmanın internet sitesini kullanabilirsiniz. İnternet sitesinde yer alan “Gönderi” kısmından teslimat süresi hesaplama aracına ulaşabilirsiniz.

image 200Pin

“Ulaştırma sürelerini öğrenin” kısmına tıklayıp hesaplama aracından mesafeleri yazdığınızda, gönderinizi ne zaman alacağınız ve ne kadar ödeme yapacağınız netleşir.

image 201Pin

Yukarıda size teslimat süresi sorgulama örneği gösterilir. Burada gönderim yapacağınız yerin posta kodunu da girmeniz gerekir. Fedex Kargo takip ve sorgulama aşamasında bu ekranı da kullanarak alıcı ödemeli gönderiniz için ne kadar ödeme yapmanız gerektiğini öğrenebilirsiniz.

image 202Pin

Gelen ekranda gönderinin ağırlığını, ebatlarını ve gönderim tarihini seçtikten sonra karşınıza gönderinize ilişkin detaylı formlar çıkar. Bu formları eksiksiz şekilde doldurarak hem fiyatları hem de teslimat süresini öğrenebilirsiniz.

Fedex Takip Numarası Nereden Öğrenilir?

Fedex takip numaranızı öğrenmek için “Takip” ekranından ilgili gönderinin bulunduğu kısma ulaşmalısınız. Fedex size her gönderi için bir kod verir. Bu kod size teslimat sürecinde SMS olarak da iletilir. Takip numaranızı daha kolay öğrenmek için Fedex sistemine internet sitesi üzerinden ya da mobil uygulamadan üye olabilirsiniz.

Fedex Cumartesi Teslimat Yapar mı?

Fedex cumartesi teslimat yapan bir firmadır. Firmadan hizmet aldığınızda teslimat size cumartesi de ulaştırılabilir. Hangi gün gönderinizin size teslim edileceğini takip ve sorgulama yaparak öğrenebilirsiniz.

Fedex Müşteri Hizmetlerine Nasıl Ulaşabilirim?

Fedex müşteri hizmetlerine ulaşmak için firmanın internet sitesini kullanabilirsiniz. Firmanın destek birimleri:

  • Alıcı
  • Gönderici
  • Genel olarak sınıflandırılır.

Bu üç seçenek arasından seçim yaparak olası sorunlarınıza internet sitesi üzerinden çözüm bulabilirsiniz. Bunun yanı sıra firmanın çağrı merkezi numarasından da destek alabilirsiniz. Firmanın numarası 444 9 339 şeklindedir. Aynı zamanda www.fedex.com/tr-tr/customer-support/contact.html adresinde yer alan formu doldurarak da sorunlarınıza kısa sürede çözüm bulabilirsiniz.

Fedex Kargom Adresime Teslimat Yapamazsa Ne Olur?

Fedex kargonuzun adresinize teslim edilmemesi durumunda kapınıza hangi tarihte tekrar adresinize gelineceğine dair bir not bırakılır. Onay vermeniz halinde gönderiniz güvenli bir noktaya bırakılır. Bunun yanı sıra komşularınız, iş arkadaşlarınız veya adresinize yakın bir konumda bulunan tanıdıklarınız da kargonuzu teslim alabilir.

Fedex Şubeleri Nerededir?

Fedex şubeleri, Türkiye’nin farklı şehirlerinde yer alır. Şubeleri öğrenmek için https://local.fedex.com/tr-tr adresine giriş yapmalısınız.

image 203Pin

Adreste yer alan forma, şube adresini öğrenmek istediğiniz şehir ismini yazarak sorgulama yapabilirsiniz.

Fedex Kişiselleştirilmiş Takip Nedir?

Fedex kişiselleştirilmiş takip, tamamen size özel bir sistem üzerinden sorgulama işlemlerini gerçekleştirmenizi sağlar. Kişiselleştirilmiş takip sisteminden yapabileceğiniz işlemler şu şekildedir:

  • Gönderi raporlarını farklı şekillerde filtreleme ve listeleme
  • Teslimat kanıtları alarak bu kanıtları e-posta ile paylaşma
  • Gönderilerinize farklı isimler vererek kendinize özel izleme listeleri oluşturma

Fedex kişiselleştirilmiş takip ekranına,www.fedex.com/secure-login/tr-tr/#/login-credentials adresinden kullanıcı kimliği oluşturarak ulaşabilirsiniz.

Fedex İade Nasıl Yapılır?

Fedex iade için belirli bir prosedür izlemeniz gerekir. Uygulanan prosedür her gönderi türü için farklıdır. Reddedilen mallar için iade etiketi oluşturulmalıdır. Bunun yanı sıra farklı gönderiler için de farklı etiketler oluşturularak iade talebinde bulunulmalıdır.

Fedex Türkiye’de Hangi Kargo İle Çalışıyor?

Fedex’in Türkiye’de çalıştığı kargo firmasıMNG’dir. Firma, Türkiye’de dağıtım hizmeti vermediği için gönderileri başka bir kargo firması aracılığıyla teslim eder. Fedex’in gönderileri Türkiye’ye ulaştığında, MNG Kargo’nun deposuna aktarılır ve yurt içine olan tüm dağıtımlar buradan gerçekleştirilir. Yurt dışına yapacağınız gönderilerde ise Fedex Kargo’nun Türkiye’de bulunan şubelerinden hizmet alabilirsiniz. Fedex Kargo takip ve sorgulama ile gönderilerinizin durumunu izleyebilirsiniz.

Photo of author

Kagan Dogramacioglu

1968 Yilinda Istanbulda Dogdum. Deniz sevdam halen surmekte ama hobi olarak basladigim blog sevdamida birakamiyorum. Su anda medya S catisi altinda 5 adet blog web sitesinde blog yazarligi ve editorluk yapmaktayim.
Yorum yapın