E-Nabız Randevu Nasıl İptal Edilir? - Oyun Hileleri-Bedava Hesaplar

E-Nabız Randevu Nasıl İptal Edilir?

E-Nabız randevu iptali işlemi, E-Nabız sistemine girdikten sona yapılabilir. Bu işlem sayesinde sizin yerinize bir başkası randevu alma şansı elde edebilir. Polikliniklerin son derece yoğun çalışması, bazı kişilerin istedikleri tarihte muayene olmasına engel olur. Bu nedenle E-Nabız randevu iptali yapmanızda fayda vardır.

E-Nabız hem hastane randevularının alınması hem de sağlık işlemlerinin takip edilmesi amacıyla kullanılan bir sistemdir. Buradan yaptırdığınız tahlilleri, adınıza yazılan raporları, röntgen sonuçlarını görüntüleyebilirsiniz. Mevcut bilgilerinizin bu sistemde kayıtlı olması, hekimlerin de işini kolaylaştırır. Aynı zamanda alerji, kan grubu gibi bilgilerin de sistemde yer alması, acil tıbbi müdahale gereken durumlarda faydalı olur.

E-Nabız Randevu Nasıl Alınır?

E-Nabız randevu alma işlemleri için E-Devlet ya da doğrudan E-Nabız üzerinden sisteme girmelisiniz. Bu sayede randevu alma işlemlerinizi kolay bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Sisteme girmeniz için kullanacağınız internet sitesi enabiz.gov.tr’dir. Giriş işlemlerini bu adresten gerçekleştirebileceğiniz gibi E-Nabız mobil uygulamasını da kullanabilirsiniz.

image 181Pin

E-Nabız sistemine E-Devlet şifrenizi ve kimlik numaranızı kullanarak giriş yapabilirsiniz. Bunun yanı sıra e-imza ile de sisteme giriş yapma şansınız vardır.

E-NABIZ RANDEVU İPTALİ İÇİN HANGİ ADIMLARI İZLEMEM GEREKİR?

E-Nabız randevu iptali için izlemeniz gereken adımlar arasında ilk önce sisteme giriş yapmak gelir. Giriş işlemlerini internet sitesinden yapabileceğiniz gibi mobil uygulamadan da yapabilirsiniz. Bunun için ilk önce mobil uygulamayı telefonunuza yüklemelisiniz.

E-Nabız Mobil Uygulama Üzerinden Randevu İptali Nasıl Yapılır?

E-Nabız mobil uygulama üzerinden randevu iptali ile planlarınızın değiştiği durumlarda muayene tarihinizi başka zamana erteleyebilirsiniz.

image 182Pin

Yükleme aşamasında yapmanız gereken telefonda diğer uygulamaları indirmek için kullandığınız alana girmektir. Bu alanda bulunan arama çubuğuna “E-Nabız” yazarak uygulamaya ulaşabilirsiniz.

E-Nabız Sistemine Nasıl Girilir?

E-Nabız sistemine giriş için mobil uygulama yükleme aşamasını tamamladıktan sonra E-Nabız ya da E-Devlet şifrenizle giriş yapabilirsiniz.

image 183Pin

Yukarıda okla gösterilen alana tıkladığınızda, E-Devlet ile giriş adımını tamamlayabilirsiniz. Sonrasında yapmanız gereken ise sağ alt kısımda bulunan “Randevularım” kısmına giriş yapmaktır. Buradan ileri ve eski tarihli gönderilerinizi görebilirsiniz.

image 184Pin

“Randevularım” kısmına girdiğinizde sistem sizi MHRS’ye yönlendirir. Randevu iptal işlemlerini MHRS üzerinden yapabilirsiniz. MHRS’ye girdikten sonra “Randevularım” kısmına tıkladığınızda karşınıza henüz tarihi gelmemiş olanlar çıkar. Bu ekrandan iptal işlemini yapabilirsiniz.

image 185Pin

İptal işlemi “Randevularım” kısmından yapılır. Randevunuza ilişkin detayların yer aldığı kısımda kırmızı çerçeve içinde çarpı işareti yer alır. Bu işarete tıklayarak randevunuzu iptal edebilirsiniz.

E-Nabız İnternet Sitesinden Randevularımı Nasıl İptal Edebilirim?

E-Nabız internet sitesinden randevu iptali için sayfaya giriş yaptıktan sonra ekranın sol tarafında yer alan Randevularım simgesine tıklamalısınız.

image 186Pin

Simgeye tıkladığınızda karşınıza güncel randevu bilgileriniz gelir. Güncel randevunuzun yanında yer alan artı işaretine tıklayarak iptal ekranına ulaşabilirsiniz. 

image 187Pin

“+” sembolüne tıkladıktan sonra açılan kısımda en altta “İptal” butonu yer alır. Buraya tıkladığınızda işleminiz tamamlanır.

E-Nabız İptal İşlemi Sonrası Tekrar Ne Zaman Randevu Alabilirim?

E-Nabız iptal işlemi sonrası tekrar randevu alma zamanı diye herhangi bir sınırlama yoktur. Bu sayede istediğiniz zaman tekrar randevu alabilirsiniz. Son iptal ettiğiniz randevuyu da belirli bir süre içerisinde sistem üzerinden tekrar alma şansınız vardır.

image 188Pin

Son iptal edilen randevu sisteminizde yukarıdaki biçimde görünür. Ok ile gösterilen alana tıklayarak iptal ettiğiniz randevuyu geri alabilirsiniz.

E-NabızRandevu İptali Hangi Durumlarda Yapılmalıdır?

E-Nabız randevu iptali hastaneye gidemeyeceğiniz durumlarda mutlaka yapmanız gereken bir işlemdir. Aksi takdirde ilgili saati ve tarihi işgal ettiğiniz için başkasının aynı zamanda muayene olması mümkün değildir. Bu nedenle başka birinin hakkını gasp etmemek için E-Nabız randevu iptali yapmayı ihmal etmemelisiniz.

E-Nabız Dışında Nereden Randevu İptali Yapabilirim?

E-Nabız dışında randevu iptali işlemini MHRS üzerinden yapabilirsiniz. Doğrudan mhrs.gov.tr adresine girerek randevularım kısmından iptal işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Bunun yanı sıra iptal edilen randevuyu MHRS üzerinden tekrar alma şansınız da vardır.

MHRS’ye giriş için mobil uygulamayı da indirebilirsiniz. Mobil uygulama üzerinden istediğiniz her zaman randevu iptali yapabilirsiniz. MHRS 182 çağrı merkezi iptal işlemi için tercih edebileceğiniz bir diğer seçenektir. Buradan randevu iptali yapabilirsiniz.

Randevu İptali En Son Ne Zamana Kadar Yapılır?

Randevu iptali yapmak için son süre muayene saatinizden 15-20 dakika öncedir. Fakat bu saatte yaptığınız iptal işlemi nedeniyle yeni bir hasta randevusu oluşturulma şansı yoktur. Bu nedenle randevunuzu bir gün önceden yapmanızda fayda vardır.

E-Nabız’dan Çocuklarımın Randevusunu İptal Edebilir miyim?

E-Nabız’dan çocuklarınızın randevusunu iptal etme şansınız vardır. Üst kısımda “Çocuklarım” yazan alandan kendi sisteminizden çıkarak çocuğunuzun sistemine ulaşabilirsiniz. Bu ekranda kendi randevunuzu nasıl iptal ettiyseniz aynı işlemi uygulayabilirsiniz.

E-Nabız Randevusu İptal Edilmezse Ne Olur?

E-Nabız randevusu iptal edilmezse muayene sıranız gelmesine rağmen siz orada olmadığınız için sırada bekleyen diğer hastalar alınır. Muayenenizi iptal etmediğiniz için sizden herhangi bir ücret kesintisi yapılmaz.

E-Nabız’dan Alınan Aşı Randevusu İptal Edilir mi?

E-Nabız’dan alınan aşı randevusu iptal edilebilir. Bunun için ana sayfada yer alan “Covid-19 ile ilgili bilgilerinize ulaşmak için tıklayınız” kısmından giriş yapmalısınız. Bu kısımda mevcut aşı randevularınız görünür. Buradan ilgili randevuyu seçerek iptal butonuna tıklayabilirsiniz.

E-NABIZ’A NEREDEN GİRİŞ YAPABİLİRİM?

E-Nabız’a giriş için Google ya da herhangi bir internet tarayıcı kullanabilirsiniz. Google’a E-Nabız yazdığınızda alt kısımda enabiz.gov.tr adresi çıkar.

image 189Pin

Bu şekilde E-Nabız sistemine Google üzerinden giriş yapabilirsiniz. Google’dan giriş yapmak size zaman kazandırır ve daha hızlı bir şekilde işlemlerinizi yapabilirsiniz. E-Nabız’a giriş yaptıktan sona ana sayfada yer alan simgelerden istediğiniz kısma kolayca ulaşabilirsiniz. Aynı zamanda üst kısımda yer alan “Çocuklarım” bölümünden ebeveyni olduğunuz çocuklara ilişkin bilgileri edinebilirsiniz.

E-Devlet’ten E-Nabız’a Girilir mi?

E-Devlet’ten E-Nabız’a giriş yapabilirsiniz. Bunun için E-Devlet’te arama kısmına E-Nabız yazmanız gerekir. “E-Nabız Kişisel Sağlık Sistemi” seçeneğini tercih ederek yönlendirme ekranına ulaşabilirsiniz.

image 190Pin

“E-Nabız kişisel sağlık sistemi” yazan yere tıkladığınızda karşınıza yönlendirme ekranı çıkar. Bu ekrandan “Uygulamaya git” yazan yere tıkladığınızda E-Nabız internet sitesine ulaşırsınız.

E-Nabız’da Başka Hangi İşlemleri Yapabilirim?

E-Nabız’dan yapabileceğiniz diğer işlemler oldukça kapsamlıdır. Bu sayede kişisel sağlığınızla ya da çocuklarınızın sağlığıyla ilgili pek çok işlemi buradan takip edebilirsiniz. Yapabileceğiniz işlemler arasında tahlil, röntgen ve test sonuçlarını görüntülemek; aşı ve muayene randevusu almak vardır.

E-Nabız üzerinden geçmiş muayene ve tahlillerinizi de görebilirsiniz. Özellikle bir kurum ya da kuruluşa tahlil vermeniz gerektiğinde, sizden sağlık bilgilerinize ilişkin bilgi istendiğinde, E-Nabız sistemini kullanabilirsiniz.

E-Nabız Şifremi Unuttum, Ne Yapmalıyım?

E-Nabız şifrenizi unuttuğunuzda yapmanız gereken giriş ekranında yer alan “Şifremi Unuttum” kısmına tıklamaktır. Bunun yanı sıra E-Nabız şifrenizi unuttuğunuzda, E-İmza ya da E-Devlet şifresi ile de sisteme giriş yapabilirsiniz.

E-Nabız’da Hangi Hastanelerden Randevu Alabilirim?

E-Nabız’da randevu alabileceğiniz hastaneler devlet hastaneleri ve aile sağlığı merkezleridir. Özel hastanelerden ve üniversite hastanelerinden randevu alma şansınız yoktur. İstediğiniz şehir ve ilçeden randevu alabilirsiniz. Bu sayede tatilde ya da farklı sebeplerle şehir dışında olsanız bile ikametgâhınızın dışındaki bölgelerde tedavi olabilirsiniz. E-Nabız randevu iptali seçeneğini de gerekli tüm durumlarda kullanabilirsiniz.

Photo of author

Kagan Dogramacioglu

1968 Yilinda Istanbulda Dogdum. Deniz sevdam halen surmekte ama hobi olarak basladigim blog sevdamida birakamiyorum. Su anda medya S catisi altinda 5 adet blog web sitesinde blog yazarligi ve editorluk yapmaktayim.
Yorum yapın