E-Nabız Aşı Randevusu Nasıl İptal Edilir? - Oyun Hileleri-Bedava Hesaplar

E-Nabız Aşı Randevusu Nasıl İptal Edilir?

E-Nabız aşı randevusu iptali, E-Nabız internet sitesi ya da mobil uygulaması üzerinden yapılır. Randevu iptal işlemleri kişilerin aşı olmaya gidemeyecek olması ya da gitmekten vazgeçmesi halinde sistem üzerinden gerçekleştirilir. E-Nabız aşı randevusu iptali ile hem sağlık görevlilerinin hem de diğer hastaların işi kolaylaşır. Çünkü randevu alıp gitmemek gereksiz iş yükü anlamına gelir.

E-Nabız aşı randevusu, insanların sağlık hizmetlerine erişimini kolaylaştıran bir hizmettir. Böylece aşı için sıra beklemek zorunda kalmazsınız. Bunun yanı sıra sağlık görevlileri de gün içerisinde kaç hastaya aşı yapacaklarını bilir.

E-Nabız Aşı Randevusu Nedir?

E-Nabız aşı randevusu, Covid-19 salgını ile hayata geçirilmiş bir uygulamadır. Hastalığın aşısının bulunması sayesinde insanlar randevularını internet üzerinden alarak hastanelerde ve aile hekimliği merkezlerinde aşılarını yaptırmaktadır. Bu sayede hem hasta tarafında hem de sağlık sistemi tarafında işler daha kolay hale gelir.

Randevu sırasında farklı aşı seçenekleri sunulur. Biontech, Sinovac ve Turkovac gibi seçenekler arasından hasta dilediğini seçer. İkinci ve daha sonraki dozlarda ise belirli bir aşı sıralaması izlemek gerekebilir.

E-NABIZ AŞI RANDEVUSUİPTAL YÖNTEMLERİ NELERDİR?

E-Nabız aşı randevusu iptal yöntemleri internet sitesi ve mobil uygulama ile sınırlıdır. İnternet sitesi üzerinden iptal işlemini yapmak için enabiz.gov.tr adresini ziyaret etmelisiniz. Bu adres için belirlediğiniz şifre ile sisteme giriş yapabileceğiniz gibi E-Devlet şifresini kullanarak da sisteme erişebilirsiniz.

image 170Pin

E-Nabız sistemine giriş yaptığınızda karşınıza yukarıda gösterilen ekran çıkar. Bu ekrandan kimlik numaranız ve e-Nabız şifrenizle giriş yapabilirsiniz. Dilerseniz e-Devlet ya da e-İmza da giriş işlemlerinde kullanabileceğiniz yöntemlerdir. E-Devlet ile sisteme giriş yaptıktan sonra karşınıza aşağıdaki ekran gelir.

image 171Pin

Bu ekrandan e-Devlet şifreniz ve kimlik numaranız ile e-Nabız sistemine erişebilirsiniz.

E-Nabız İnternet Sitesinden Aşı Randevusu İptal Etme

E-Nabız internet sitesi üzerinden aşı randevusu iptal etme işlemlerini giriş aşamasını tamamladıktan sonra yapabilirsiniz. Ana ekrandan mevcut aşı randevularınıza ulaşma şansınız vardır.

image 172Pin

Yukarıda gösterildiği üzere “Covid 19 ile ilgili bilgilerinize ulaşmak için tıklayınız” kısmından mevcut randevularınıza ulaşabilirsiniz. Aynı zamanda geliştirilen aşı çalışmalarında gönüllü olmak için de başvuru yapabilirsiniz.

image 173Pin

Randevu iptal ekranı gelmeden önce karşınıza yukarıdaki bölüm çıkar. Bu bölümden ister kendiniz ister çocuklarınız için randevu iptali yapabilirsiniz. “Randevu l/iptal et” seçeneğine tıkladığınızda karşınıza ilgili ekran gelir.

image 174Pin

Yukarıda size okla gösterilen alandan randevu iptali yapabilirsiniz. Yapmanız gereken aktif randevunuzun göründüğü kısımda çarpı işaretinin yer aldığı bölüme tıklamaktır.

E-Nabız Mobil Uygulama Üzerinden Aşı Randevusu İptal Etme

E-Nabız mobil uygulama üzerinden aşı randevusu iptal etme işlemi yapılabilir. Bunun için ilk etapta e-Nabız uygulamasını telefonunuza yüklemelisiniz. Bunun için telefonunuzun markasına göre Play ya da AppStore kullanabilirsiniz.

image 175Pin

Yukarıda gösterildiği şekilde e-Nabız uygulamasını cihazınıza indirebilirsiniz. Arama alanına e-Nabız yazdığınız takdirde uygulama karşınıza çıkar.

image 176Pin

E-Nabız giriş ekranı yukarıda gösterildiği şekildedir. Bu ekrandan giriş yapabileceğiniz gibi e-Devlet şifresiyle de giriş aşamasını tamamlayabilirsiniz. E-Devlet ile giriş seçeneğini tercih ettiğinizde sistem sizi otomatik olarak e-Devlet’e yönlendirir.

image 177Pin

Yukarıda gösterildiği şekilde normal e-Devlet girişi prosedürünü uyguladıktan sonra e-Nabız sistemine ulaşırsınız.

image 178Pin

E-Nabız sisteminin ana ekranında kişisel bilgilerinizin yanı sıra “Randevularım” seçeneği yer alır. Bu kısımdan aktif randevularınıza ulaşabilirsiniz.

image 179Pin

“Randevularım” kısmına gelerek takvim üzerinden randevu aldığınız güne tıklayarak gerekli bilgilere ulaşabilirsiniz. Alt kısımda güncel randevu bilgileriniz yer alır. Buraya tıkladığınızda e-Nabız aşı randevusu iptal ekranı karşınıza gelir.

image 180Pin

Yukarıda size gösterilen kısımdan randevunuzu iptal edebilirsiniz. “Randevuyu iptal et” butonuna bastıktan sonra başka herhangi bir işlem yapmanıza gerek yoktur.

Telefonla E-Nabız Aşı Randevusu İptal Etme

Telefonla e-Nabız aşı randevusu iptal etme şansınız vardır. Alo 182’yi arayarak iptal işlemi için gerekli adımları takip edebilirsiniz. Alo 182 yetkilileri size randevunuza ilişkin detayları sorar. Görüşme sonunda randevunuz iptal edilir.

E-Devlet’ten E-Nabız Aş Randevusu İptal Etme

E-Devlet’ten e-Nabız aşı randevusu iptal etme şansınız yoktur. E-Devlet’i kullanarak sadece e-Nabız’a yönlendirme ile ulaşabilirsiniz. Arama alanına e-Nabız yazdığınız takdirde yönlendirme linkinden giriş yapabilirsiniz. Bu adımdan sonra iptal için gerekli kısımlara ulaşabilirsiniz.

E-Nabız Aşı Randevusu Ne Zamana Kadar İptal Edilir?

E-Nabız aşı randevusunu iptal etme zamanı olarak herhangi bir sınırlama söz konusu değildir. İptal işlemini en az bir gün öncesinden yapmanızda fayda vardır. Bu sayede aşı paketleri açılmaz ve herhangi bir bozulma riski ortaya çıkmaz. İptal işlemini yapmadığınız takdirde aşılar acıdığı için hemen kullanılamayınca çöpe atılması gerekir.

E-Nabız Aşı Randevusu İptal Edilmezse Ne Olur?

E-Nabız aşı randevusu iptal edilmezse sizin için hazırlık yapılır. Aşılar seri halinde dolaptan çıkarılır. Eğer aşınızı yaptırmayacaksanız bir an önce randevunuzu iptal etmelisiniz. Bu sayede aşının israfını engelleyebilirsiniz.

E-Nabız Aşı Randevusu İptal Edildikten Sonra Tekrar Alınabilir mi?

E-Nabız aşı randevusu iptal edildikten sonra tekrar alma şansınız vardır. Mevcut randevunuzu iptal ederek yeni bir tarihe alabilirsiniz. Bu sayede sizin için daha müsait bir günde aşınızı yaptırma şansınız olur. Aşı olacağınız tarihi yoğunluğunuzun az olduğu bir gün seçerek belirleyebilirsiniz. Böylece iptal işlemi ile uğraşmak zorunda kalmazsınız.

E-Nabız Aşı Randevusu İptal İşlemini Başkası İçin Yapabilir miyim?

E-Nabız aşı randevusu iptal işlemini başkası için yapma şansınız vardır. Bu işlemi sadece çocuklarınız için yapabilirsiniz. E-Nabız sistemine girdiğinizde üst kısımda “Çocuklarım” diye bir bölüm bulunur. Bu bölümden çocuğunuz için aldığınız randevuyu iptal edebilirsiniz.

E-NABIZ AŞI RANDEVUSU NASIL ALINIR?

E-Nabız aşı randevusu alma işlemi için sistem üzerinden seçiminizi yapabilirsiniz. Aşı randevusu Covid-19 aşıları için alınır. Sistemde size farklı aşı seçenekleri sunulur. Biontech, Sinovac ve Turkovac gibi farklı seçenekler arasından kendinize uygun olanı seçebilirsiniz. Daha önce aşı yaptırdıysanız bazı kısıtlamalar söz konusu olabilir.

Belirli bir dozdan fazlası zararlı olan aşılar söz konusuysa ya da daha önce herhangi bir aşı türüne vücudunuz reaksiyon gösterdiyse hekiminizin tavsiyesine uygun biçimde aşı yaptırmalısınız. Aşı uygulaması sırasında herhangi bir tepkimeye karşı yanınızda bir yakınınızın bulunmasında fayda vardır.

E-Nabız Aşı Randevusu Hangi Hastanelerden Alınır?

E-Nabız aşı randevusunun alınabileceği hastaneler kamuya ait olan kuruluşlardır. İster devlet hastanelerinde iste aile hekimliği merkezlerinde aşınızı yaptırabilirsiniz. Bunun yanı sıra e-Nabız’da görünmese bile özel hastaneler tarafından da aşılar yapılmaktadır.

Aşı randevunuzu bulunduğunuz bölgedeki hastane ve aile hekimliği merkezlerinden alabileceğiniz gibi şehir dışından da alabilirsiniz. Bu sayede tatile gittiğinizde ya da iş için farklı bir şehirde olduğunuzda aşınızı yaptırabilirsiniz.

E-Nabız Aşı Randevusunu Ne Zaman Alabilirim?

E-Nabız aşı randevusunu alma zamanı hastanelerin ve aile hekimlerinin yoğunluk durumuna bağlıdır. Çok yoğunluk söz konusuysa sistemde size ileri tarihli bir randevu verilmesi söz konusu olabilir. Yoğunluk çok fazla değilse en yakın tarihte randevu almanız mümkün oldur.

Randevunuzu tatil günlerinize ve iş saatleri dışına denk getirmenizde fayda vardır. Özellikle aşıdan çok fazla etkilenip günlük işlerini yapmakta zorlananlar bu detaya dikkat etmelidir. E-Nabız aşı randevusu iptali işlemini, kendinizi aşı yaptırmaya hazır hissetmediğiniz durumlarda da yapabilirsiniz.

Photo of author

Kagan Dogramacioglu

1968 Yilinda Istanbulda Dogdum. Deniz sevdam halen surmekte ama hobi olarak basladigim blog sevdamida birakamiyorum. Su anda medya S catisi altinda 5 adet blog web sitesinde blog yazarligi ve editorluk yapmaktayim.
Yorum yapın