BMW Engelli Araç Fiyatları 2021 - Oyun Hileleri-Bedava Hesaplar

BMW Engelli Araç Fiyatları 2021

BMW engelli araç fiyatları 2021 yılında fazlasıyla tartışılan bir konu olarak gündeme gelmektedir. Engelli araç indirimi alırken BMW 2021 model satın almak isteyen kişiler, ÖTV’den muaf olan BMW engelli araçlarını düzenli olarak sorguluyor. Engelli araç indirimi, bireysel olarak kullanabilen ve %40 ile %89 arasında engelli raporu bulunanlara; %90 ve üzeri engelli raporu olanlar üç dereceye kadar yakınlık kullanabilirler. Engelli araç indiriminin kötüye kullanılmaması için araçların motor gücüne göre sınırlama getirilse de tavan fiyat uygulaması 2018 yılından itibaren uygulanmaktadır.

Son yılların en bilinen markalarından biri olan BMW markası, %90 engelli raporu ile engellilerin özel engelli otomobillerini kullanmasına olanak sağlıyor. H sınıfı sürücü belgesi ile engelli kişilerin özel otomobil kullanmasına izin verilmektedir. Buna karşılık 1. ve 3. dereceye yakın olanlar da durumun araç kullanmaya engel olması durumunda ÖTV muafiyeti ile araç satın alabilirler.

BMW Engelli Araç Maliyeti

bmw engelli araç fiyat 2021Pin
bmw engelli araç fiyatları 2021

Her yıl Resmi Gazete engelli araç limiti ile ilgili bir duyuru yayınlamaktadır. 2021 yılı için azami engelli araç sayısı 330.800 TL olarak belirlendi. Bu indirim, 2021 fiyat listesi 330.800 TL ve altında olan otomobillere yapılıyor.

Engelli araç alımında KDV ve ÖİV dahil toplam bedel 330 1800 TL’yi geçerse indirim uygulanamaz. Ağustos ayı itibarıyla toplam satış fiyatı 509.400 TL olan BMW 118i sportline modeli, 2021 model yılı için BMW otomobilleri arasında en düşük fiyata sahip model olarak karşımıza çıkıyor. ÖTV indirimi bu nedenle BMW araçlarında kullanılamaz.

Hangi Otomobiller Engelli Raporu ile Alınabilir?

Orta sınıf araçların baz modelleri ve düşük fiyatlı modellerin hemen hemen tüm modelleri engelli otomobiller için limit olan 330.800 TL’ye alınabiliyorken, premium model araçlar alamıyor. Örneğin, Honda markasının sadece birkaç Civic ve Jazz modelinden farklı olarak, tüm Dacia modelleri engelli araçlar için indirim hakkına sahiptir. Ne yazık ki, bu durumda engelli araba indirimi yalnızca belirli otomobil üreticilerinin belirli modelleri için geçerlidir. Satış fiyatları engelli araç fiyatları için izin verilen sınırlamaların üzerinde olduğundan hiçbir BMW modeli sıfır engelli araç fiyatlarına dahil değildir.

2021 yılında engelli araç satışına BMW dahil olmayacak. Mevcut yasal çerçeveye göre BMW modellerinden birini ÖTV’siz satın alamazsınız çünkü en düşük fiyatlı BMW aracı 490.000 TL’dir. Yani 2021 yılında engelli araç satış programı üzerinden hiçbir BMW modelini satın alamazsınız çünkü her BMW modelinin liste fiyatı yasal sınır olan 330.800 TL’nin üzerinde. BMW modellerinin yanı sıra Dacia, Fiat, Ford, Renault, Opel, Kia, Skoda, Volkswagen ve Seat gibi markaların binek araçlarını da tavsiye edilen 330.800 TL’den daha ucuza satın alabilirsiniz.

Engelli araçlar için en uygun fiyatlı araçlar arasında ne yazık ki BMW araçları tespit edilememektedir. Her yıl resmi gazetede engelli araç kısıtlaması ile ilgili bir güncelleme yayınlanmaktadır. 2021 yılında engelli araçlar için üst sınır 330.000 TL’dir. 2022 yılında BMW araçlarda engelli otomobiller için azami fiyat 450 bin TL oldu. Sonuç olarak, BMW modelinde ÖTV indirimi için bir araç bulunmamaktadır.

BMW 118 line 140 PS benzinli otomatik model, en uygun fiyatlar lüks otomobiller için olmamasına rağmen 496.189 TL’ye ulaşan %80 ÖTV indiriminden yararlanabiliyor. Türkiye’de satılan tüm araçların engelli araç satış fiyatları yasal limitlerin üzerinde olduğundan hiçbir BMW modeli sıfır engelli araç fiyatlarına dahil edilememektedir. Bankalar ile yapılan taksitlendirme hesaplaması ile peşinat bedeli en az 150.000 TL olabilmektedir.

1 Yıllık Engelli Raporuyla BMW Alınır Mı?

Sağlık kurulları engelli raporları verir, ancak bu raporlar uzun süreli veya süresiz olarak verilebilir. Söz konusu maluliyet raporunun bir yıllık süre için verilmesi halinde, engelli birey, ailesi veya yakınları, maluliyet raporunun geçerlilik süresinin son altı ayından önce ÖTV muafiyetli araç satın alabilir.

Photo of author

Kagan Dogramacioglu

1968 Yilinda Istanbulda Dogdum. Deniz sevdam halen surmekte ama hobi olarak basladigim blog sevdamida birakamiyorum. Su anda medya S catisi altinda 5 adet blog web sitesinde blog yazarligi ve editorluk yapmaktayim.
Yorum yapın