Akıllı Telefonu Mobil Gebelik Testine Dönüştürmek

Akıllı telefonu mobil gebelik testine dönüştürmek, Akıllı telefon şu anda en kullanışlı ve erişilebilir tıbbi cihazlardan biridir. Küçük, hafif ve hastaneler ve klinikler de dahil olmak üzere her ortamda kullanılabiliyor. Ancak akıllı telefonların tıbbi amaçlarla nasıl kullanılabileceği konusunda hala çözülmemiş pek çok soru var. Araştırılan fikirlerden biri, hamile olup olmadığınızı belirlemek için telefonunuzdaki hamilelik testlerinde kullanılan teknolojinin aynısını kullanmaktır.

Akıllı telefonu hamilelik testine dönüştüren bir uygulama geliştiriliyor.

Uygulama hamilelik testi ile aynı teknolojiyi kullanacaktır. İdrardaki hamilelik hormonlarını, diğer biyobelirteçleri ve hamileliği gösteren molekülleri (örneğin hCG) tespit edebilecek.

Deneme başarılı olursa, kadınların hamile olup olmadıklarını öğrenmelerine yardımcı olmak için kullanılabilir. Ayrıca sığır, koyun ve diğer çiftlik hayvanlarında hamileliği tespit etmek için de kullanılabilir.

Hamilelik testlerinde kullanılan teknolojinin aynısını kullanacak.

Akıllı telefon, hamilelik testlerinde ve evde yapılan hamilelik testlerinde kullanılan teknolojinin aynısını kullanacaktır. Bu da akıllı telefonunuzu, tıpkı diğer idrar örneklerinde olduğu gibi, hamile olup olmadığınızı test etmek için bir araç olarak kullanabileceğiniz anlamına gelmektedir.

Teknoloji, hamilelik testiyle aynı prensiplere dayanıyor, yani işe yarıyor!

Bu tür bir teknolojinin doğruluğu konusunda endişeler var.

Bu tür bir teknolojinin doğruluğu konusunda endişeler var. Hamilelik testleri halihazırda çok hassas ve nasıl çalıştıklarına dair çok sayıda araştırma var. Bazı insanlar, telefonunuzu hamilelik testi olarak kullanırsanız, başka bir yere (gerçek bir doktor gibi) gitmek yerine telefonunuzu kullanırken hamile olup olmadığınızı söylemenin bir yolu olmadığı için doğru olmayacağından endişe ediyor.

Kendinizi varsayımlara dayalı olarak da test ediyor olabilirsiniz – belki de hamile kalan herkesin sabah bulantısı yaşadığını varsayıyorsunuzdur? Ya da belki herkes kramp yaşıyordur?

Her test insan fizyolojisi hakkında bilgi sahibi olunarak yapılsaydı, bu tür sorunların ortaya çıkma olasılığı daha düşük olurdu; ancak çoğu insan hamilelik sırasında neler olduğunu veya doğumdan önceki dokuz ay boyunca vücutlarının zaman içinde nasıl değiştiğini bilmediğinden (ve bu nedenle kolayca hata yapabildiğinden), bu tür testlerin tıbbi bakım amaçları için yeterince doğru olduğuna ne kadar güvenilmesi gerektiği konusunda hala endişeler var.”

akıllı telefonu mobil gebelik testine dönüştürmekPin
Akıllı Telefonu Mobil Gebelik Testine Dönüştürmek

Diğer molekülleri kullanabilecek: Diğer molekülleri de biyobelirteç olarak kullanabilecektir.

Biyolojik belirteç olarak başka moleküller de kullanabilirsiniz. Bir kadının idrarında yüksek düzeyde hCG varsa, bu hamile olduğu anlamına gelir; yoksa, hamile olmadığı anlamına gelir. Bunun nedeni, hamileliği tespit etmek için kullanılan hormonun, yüzeylere bağlanma ve diğer moleküllerle (insan hücreleri gibi) etkileşime girme kabiliyeti açısından benzersiz olduğu tespit edilen hCG olmasıdır.

Akıllı telefon gelecekte birçok tıbbi uygulama için kullanılabilir.

Bir an için akıllı telefonların geleceği hakkında düşünelim. Hepimiz hayatımıza nasıl daha fazla entegre olduklarını duyduk ve bu, bu hedefe doğru atılmış önemli bir adım. Peki ama başka ne şekilde kullanılabilirler?

Akıllı telefonlarımızı tıbbi teşhis araçları olarak nasıl kullanabileceğimizi düşünüyorsanız, Google Play ve Apple App Store’da hamileliği tespit etmekten kanser gibi hastalıkların teşhisine yardımcı olmaya kadar her şeyi yapabilen birçok uygulama olduğunu göz önünde bulundurmanızda fayda var. Olasılıklar sınırsız!

Akıllı telefon gelecekte birçok tıbbi uygulama için kullanılabilir.

Photo of author

Kagan Dogramacioglu

1968 Yilinda Istanbulda Dogdum. Deniz sevdam halen surmekte ama hobi olarak basladigim blog sevdamida birakamiyorum. Su anda medya S catisi altinda 5 adet blog web sitesinde blog yazarligi ve editorluk yapmaktayim.
Yorum yapın